איך להתמודד ולהתקדם בחיים?
השאלה
אהלן:) קודם כל ממש תודה!! אתם עושים עבודת קודש!
קשה לי בבית, באולפנה ובחברות. לפני שנה חברות שלי הפרו את האמון שהיה לי בהן ומאז אין לי אמון. אני מדריכה שבט ניצנים ולא קל לי להתמודד עם החניכות שבאות מבתים לא קלים.
אני רוצה מאוד לעלות מעלה ולהצליח יותר אבל זה פשוט לא מצליח מה אני יכולה לעשות??
התשובה
שלום יקרה,

אני מבינה מדברייך שהחיים שלך כרגע לא פשוטים ויש בהם התמודדויות שונות. תני לי לברך אותך ב´ברוכה הבאה´ :) אלו החיים. רוב החיים אנחנו נתקלים בהתמודדויות שלא בהכרח נעימות לנו בזמן הנוכחי . השאלה היא איך אנחנו מתמודדים עם ההתמודדויות הללו? ועוד יותר איך אנחנו לא רק שורדים את ההתמודדות אלא איך אנחנו עולים ממנה ומתעלים מעלה מעלה?

הדבר ההכרחי ביותר כדי לצלוח את ההתמודדויות הוא להאמין בעצמנו ובריבונו של עולם. להאמין ממש בכל לבי שיש בי דברים טובות וכוחות שבעזרתם אני יכולה לצלוח את האתגרים שנכונו לי. כמו כן, צד שני של המטבע הוא להאמין בריבונו של עולם שהוא הנותן לי את כוחות להתמודד, להאמין שאינו רוצה להכשיל אותי בהתמודדויות אלא להרים אותי גבוה ולכן הוא יהיה לצדי תמיד וישלח את שליחיו הנאמנים לסייע לי בהתמודדויות. לעתים השליח יהיה חיצוני לי, למשל חברה או קרוב משפחה שיסייע לי, ולעתים השליח יהיה פנימי לי, למשל תכונות שיש בי.
תשאלי, להאמין בריבונו של עולם לימדו אותי בגן אבל איך אני מאמינה בעצמי? הדרך שעוזרת מאוד לי היא כמו שכתבתי לעיל, להאמין שה´ נותן לי כוחות להתמודד עם האתגרים שנקרים בדרכי. מה שעוד יכול לסייע להאמין בעצמי וביכולות שלי הוא למנות את הדברים הטובים שבי (בלילה, בנסיעה) ולהזכיר לעצמי שהם קיימים תמיד ובייחוד בשעת התמודדות להזכיר לעצמי שהם קיימים, גם אם אני לא מצליחה להשתמש בהם ולהתגבר על המכשול. אם אני מאמינה בעצמי בשעת מעשה יהיה לי קל יותר לקום להתמודד כי אני יודעת שאני יכולה, גם אם בפועל נכשלתי, אני יכולה, יש לי הכוחות. כמובן שאחרי ההתמודדות אבדוק למה לא הצלחתי ואלמד לפעמים הבאות אבל העיקר הוא להאמין שיש לי הכוחות להתמודדות, שיש לי תכונות שבעזרתן אני יכולה להתמודד.


עוד דבר שחשוב בהתמודדויות השונות הוא להמשיך הלאה. לא להתרכז במה שהיה ולא במה שעכשיו אלא במה שיהיה, בעתיד. כלומר, להסתכל תמיד קדימה ולבחון איך אני מתקדמת הלאה. צריך ללמוד מהעבר, ויש מקום נרחב להסקת מסקנות אחרי התמודדות מסוימת אך אסור (ממש ממש אסור) להיתקע במה שהיה, גם אם הייתה הצלחה וגם אם היה כישלון, משניהם יש ללמוד להבא ולהמשיך הלאה. תמיד להמשיך הלאה! תמיד להסתכל קדימה ולשאול את עצמי "איך אני ממשיכה הלאה?" ותמיד לא להיתקע בעבר ולרחם על עצמי, כי לא ייצא מכך כלום ורק ידכא עוד וימסכן אותי עוד. הדברים מתקשרים לפסקה הקודמת, עלינו להאמין בעצמנו ובה´ שאנחנו יכולים להמשיך להתמודד, בלי קשר למה שקרה, אנחנו יכולים להתקדם משום שיש בנו כוחות שה´ נתן לנו.


אלו שני הדברים הכי חשובים בעיניי להתמודדויות שונות, וגם לאלה כמו שתיארת בפנייתך. אפשר להמשיך ולדבר על סימון שלבים בהתקדמות, כלומר כדאי שתקבעי שלבים להתקדמות לעבר היעד שאת רוצה להגיע אליו. למשל, אם את רוצה לשקם את האמון שלך בסובבים אותך, תקבעי לעצמך שלבים שבעזרתם תשקמי את האמון שלך. אולי בתחילה תסמכי על אנשים שקל לך לסמוך עליהם או תסמכי עליהם בדברים שאינם חשובים וקל לך יותר "לשחרר" אותם ולאט לאט תסמכי בדברים חשובים יותר וכן הלאה. קשה מאוד להגיע ליעד הסופי בלי סימון יעדים קטנים בדרך, כמו שתינוק לא מיד מתחיל לדבר וללכת, לאט לאט הקומות הללו נבנות אצלו, מומחים רבים מוכיחים שתינוק שלא זחל יצוצו לו בעיות בעתיד, כל שלב נצרך בדרך ואי אפשר לצפות שהתינוק ישר ילך. אם הדברים נכונים בפן הפיזי של האדם קל וחומר בפן הנפשי שלו שהוא עדין יותר וחשוב יותר מהפן הפיזי שבו.


יקרה, מאחלת לך שתעלי מעלה מעלה, שתתקדמי בכל התחומים ושה´ יסייע בעדך למצוא את הכוחות שבך להתמודד בכל ההתמודדויות שעוד נכונו לך.

מוזמנת לפנות עוד בכל אשר תרצי במייל שלי או באתר.

כל טוב,
רינת rinathaber@gmail.com.
התשובה התקבלה מחברים מקשיבים בתאריך כ"ט ניסן ה´תשע"זהדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
טרם התקבלו תגובות
 
חפש