האזנה למוסיקה בימי ספירת העומר

שלום,

אני אוהבת מאוד מוזיקה ושומעת אותה בערך 25 שעות ביממה ,אני שומעת מוזיקה כמה שרק אפשר המוזיקה עוזרת לי במתחים והיא עוזרת לי בכל דבר אבל עכשיו בספירת העומר אי אפשר לשמוע מוזיקה וזה נורא קשה לי האם יש סוגי מוזיקה חוץ ממוזיקה ללא מנגינה שאני יכולה לשמוע ?אני שומעת מוזיקה לועזית בדרך כלל, ואולי מותר מוזיקה עברית או חסידית .....

תוכן התשובה:

שלום וברכה ומועדים לשמחה,


מצ"ב ציטוט מתוך ספר 'פניני הלכה' של הרב אליעזר מלמד:


'כיוון שנהגו בימי הספירה שלא להרבות בשמחות יתירות, כתבו האחרונים שהמנהג לאסור ריקודים ומחולות של רשות. ובכלל זה נהגו לאסור נגינה ושמיעת כלי זמר. לפיכך אין לקיים בימי האבלות שבספירת העומר חוגי הרקדה וקונצרטים.


יש אומרים שכמו שנהגו להמנע משמיעת כלי זמר בימי ספירת העומר ושלושת השבועות, כך צריך להימנע משמיעתם דרך רדיו או טייפ, ורק שמיעת שירים בלא ליווי של כלי זמר מותר בספירת העומר ובשלושת השבועות (אג"מ יו"ד ב, קלז; יחו"ד ו, לד). ויש שאסר אפילו שמיעת שירים בלא ליווי תזמורתי באותם ימים (ציץ אליעזר טו, לג).


אולם יש שהקלו לשמוע בימים אלו כלי זמר על ידי רדיו או טייפ, מפני שאין בשמיעה זו חגיגיות כפי שיש בשמיעת נגנים חיים. ועוד שכיום הכל רגילים לשמוע ניגונים דרך הרדיו, והשגרה שבזה ביטלה את החגיגיות והשמחה שבשמיעתם. והרי זה כשירה בפה שאינה אסורה בספירת העומר. ועוד שיש לחלק בין ניגונים של שמחה לניגונים רגילים, שרק ניגונים של שמחה ראוי לאסור בימים אלו, ואילו ניגונים רגילים וקל וחומר ניגונים עצובים אין לאסור בימי האבלות שבספירת העומר, וכן נוהגים רבים'.ומצאתי בתשובתו של הרב שרלו, שבספירת העומר אין דין של איסור שמיעת מוזיקה. יש הנוהגים לעשות כך, וכנראה שהדבר קשור בטעות של ערבוב דיני שלושת השבועות עם דיני ספירת העומר.דעות הרבנים: (סדר הרבנים עפ"י א"ב של שמות המשפחה\הספר)


הרב שלמה אבינר: מעיקר הדין אסור לשמוע מוזיקה. אבל מי שמאוד קשה לו וצריך מאוד מוזיקה - מותר לו לשמוע שירי קודש.


האגרות משה: אוסר – בשמיעת מוזיקה.


הרב יעקב אריאל: לשאלתי הרב ענה, מצד הדין ריקודים ומחולות אסורים וכן שירה שמביאה לידי ריקודים ומחולות. זוהי המוזיקה שאסרה ההלכה. אך מכיוון שהגבולות אינם ברורים לכן הפוסקים האוסרים, לא נכנסו לשאלת הגבולות ואסרו.


הרב בתשובתו הגדיר גבולות, סולם מינור (יותר שקט ורגוע) – מותר. סולם מז'ור (יותר שמח וקצבי)– בעיה (אסור בד"כ).


הרב אליעזר מלמד 'פניני הלכה': שמיעת מוזיקה שאינה לשמחה אלא ל'הרגעה' מותרת. מכל מקום אסור לרקוד ומומלץ לא להשמיע בקול רם.


הציץ אליעזר: אוסר – בשמיעת מוזיקה.


היחווה דעת: פוסק בח"ג סימן ל' שאסור. ובחלק ו' סימן ל"ו כותב הרב: "וכן כתב באמת האליה רבה (סימן תקנא ס"ק כח) שלפני שבוע שחל בו תשעה באב יש להתיר. ואף על פי שיש לומר דשאני ימי בין המצרים שיש מקום להחמיר בהם יותר, מפני חורבן בית המקדש, או מפני שיש להם עיקר בש"ס לגבי שבוע שחל בו תשעה באב, מה שאין כן ימי הספירה שאין להם עיקר בש"ס כלל."


.לסיכום:


א. לאחר שיחתי עם הרב אריאל שליט"א פסקו הוא: מותר לשמוע שירים שאינם מביאים לריקודים ומחולות. הרב הגדיר זאת בסולמות: סולם מינור – מותר. סולם מז'ור – בעיה.


ב. לשומעים, כדאי לשמוע מוזיקת קודש (חסידי, עברי) שקטה שפורטת על נימי הנשמה ובזכות כך נתעלה כולנו.


ג. לענין שמיעת מוזיקה לועזית בכלל, מומלץ לעיין בתשובתו של הרב אבינר (4 תנאים לסוג המוזיקה) ותשובתו של הרב שרלו: http://www.moreshet.co.il/shut/shut2.asp?id=19219 וכן בתשובה שלנו בעניין:


http://kipa.co.il/noar/n_ask_show.asp?id=91


ד. דברים שכתב הרב זלמן מלמד על השמעת מוסיקה בערוץ 7 בימי העומר-


http://www.yeshiva.org.il/midrash/shiur.asp?id=287

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
יד בניסן התשסד
,
05 באפריל, 2004
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש