איך מפסיקים להדרדר מבחינה רוחנית?

היי...

יש לי שאלה שממש מפריעה לי.

עברתי דירה בתחילת שנה מבית ספר דוסי לבית ספר ממש לא...

בשנה הבאה אני עוזבת למקום יותר טוב מבחינת ה"דוסיות", אבל אני מרגישה שממש הדרדרתי ברוחניות, בשמירה על המצוות, ואני כבר לא מה שהייתי ודברים לא צנועים פחות מפריעים לי, וגם אני מחפפת לפעמים במצוות (ברכת המזון, תפילה). אני רואה לפעמים דברים שבחיים לא הייתי רואה לפני שעברתי בית ספר. איך אני עוצרת את עצמי? זה ממש קשה ולמרות שניסיתי כמה פעמים זה לא הלך...

אני לא מצליחה לעצור את זה.

ואני יודעת שזה לא טוב ופוגע בנשמה!

איך אני יכולה להפסיק עם זה??

תודה רבה

תוכן התשובה:

שלום לך :)

תודה שפנית אלינו! מקווה שאחרי התשובה שלי תרגישי שקיבלת כמה כיווני חשיבה טובים וכמובן טיפים יעילים לפעולה.

ניכר שהשאלה שלך מגיע ממקום טוב. מתוך בירור איך ניתן לתקן את המצב הנוכחי. זה מעיד לא מעט על השאיפה הרוחנית שלך! כאשר קיים כבר הרצון לשינוי, זה הבסיס הטוב ביותר ליצירתו של אותו שינוי.

אבל יחד עם זאת, כדאי לשים לב שלא לכעוס על עצמך. גם אם את לא מצליחה לעמוד ביעדים שאת מציבה, או חווה תחושת "כישלון" למול הניסיונות שלך להשתנות, יש להמשיך להאמין ולא לשקוע בכעס עצמי שעלול לחסום אותך מלראות איך מתקדמים מכאן. נכון שזה מלווה בתחושות צער וזה כמובן לגיטימי ואנושי, אך חשוב לשים לב שאנחנו לא כועסים או מאוכזבים מעצמנו יתר על המידה כי זה קרוב לוודאי לא מה שיקדם אותנו.

השפעה של הסביבה

בהמשך למה שכתבת בשאלה שלך- לסביבה שלנו יש חלק גדול בהשפעה על האישיות ודפוסי ההתנהגות שלנו, אך היא אינה קובעת לנו את הדברים. בני אדם הם יצורים דינאמיים וניתנים לשינוי בכל עת וזו בהחלט חשיבה שעשויה לתת לנו תקווה בשינויים שאנחנו רוצים לאמץ לתוך חיינו. מתוך כך, יתכן שהמעבר חזרה למקום שהסביבה בו יותר מקפידה לדברייך בתחום הדתי-הלכתי, אולי תעזור לך לעשות את השינוי שאת רוצה בו. אך בסופו של דבר זו עבודה אישית שלך ויש מספר דרכים שיכולות לעזור לך לצורך העניין ואותן אציין בהמשך.

באותו עניין, כמובן שתמיד ניתן לשבת ולחשוב מי הסביבה אליה תרצי להשתייך. כדאי להתברג בתוך חברה שמקדמת אותך אל עבר מטרותייך ולא מוסיפה להידרדרות שאת מרגישה.

דרכים לפעולה

בכל הקשור להצלחה בהקפדה בתפילה וכן בשאר המצוות, ניתן להיעזר בלימוד ספרים בנושא. ארון הספרים היהודי מוצף בספרים נגישים לציבור בתחום האמונה, בעבודת המידות, בקבלת עול מצוות, בקירבה להשם יתברך ועוד ועוד. אפשר למצוא אינספור שמות של ספרים באינטרנט וכמובן שגם תוכלי לשאול את הסובבים אותך ולקבל מהם אפשרויות. הלימוד מאפשר לנו להבין מאיפה הדברים מגיעים ולעזור לנו "שיתיישבו" על ליבנו ויעלו את המוטיבציה לפעולה. לאחר שתמצאי ספר שמדבר אלייך, את יכולה כמובן לבחור האם לתכנן זמנים קבועים ללימוד, האם לעשות זאת בחברותא עם עוד אדם וכו'.

לשם החשיבה הזו ובכלל כהמלצה גורפת – כדאי לשתף אדם קרוב ולהתייעץ עימו. תחשבי על דמות שאת מעריכה, שמכירה אותך ושתרגישי בנוח לשתף. בסופו של דבר לפעמים משם מגיעות העצות הטובות ביותר :)

בנוסף לכל אלו, הייתי ממליצה לך לחשוב על קבלת גבולות אישיים. זאת אומרת, לשבת עם עצמך ולחשוב מה הם הגבולות שאת זקוקה להם כדי להצליח במטרה ששמת לפנייך. אפילו כדאי ממש לכתוב לעצמך על דף. כאשר אנחנו חושבים על הדברים בצורה מסודרת זה פתאום נראה לנו כמו משימה שניתנת לביצוע!

לסיום, תזכרי שכל יום הוא הזדמנות חדשה לשנות דפוסי התנהגות שאנחנו לא מרוצים מהם. מה שהיה אתמול שייך לעבר ואנחנו יכולים בעיקר ללמוד ממנו ולבחור את דרכנו החדשה.

בהצלחה רבה בהשגת מטרותייך! מאמינה שהקב"ה איתך לאורך כל הדרך.

במידה ותרצי לשאול עוד על הנושא את מוזמנת לכתוב לי למייל.

משאת

masethm@gmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
א באייר התשעז
,
27 באפריל, 2017
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש