איך מתמודדים עם ספקות באמונה ומתחזקים בכל פעם מחדש?

שלום, קוראים לי לינוי ואני עולה ל כיתה ט'. יש נושא שמעסיק אותי מאוד לאחרונה ואשמח להכוונה בעניין.

בזמן האחרון, עלו לי הרבה שאלות בנושא אמונה. השאלות האלו גרמו לי פתאום קצת לערעור. עלו לי שאלות על הקיום של ה', האם הוא באמת אמיתי.

באיזשהו שלב כבר לא הבנתי למה הדברים שפעם הייתי עושה יותר בכוונה כמו: להתפלל בבוקר לברך לפעמים לנסות לשמור שבת , היום לא באלי בכלל לעשות אותם.

אני מסורתית, לא תמיד הייתי עושה את אותם דברים, אבל כשהייתי עושה אותם הייתי עושה את זה בכוונה ובאמת הייתי מתכוונת לזה.

עכשיו מאז שהתחלתי לערער באמונה כל דבר שאני עושה אני שואלת האם בכלל ה' קיים, למה אני עושה את זה אני בכלל לא יודעת אם הוא קיים, וזה גורם לי להפסיק ולא להמשיך לעשות.

יש לי חשש נורא גדול להפוך להיות אתאיסטית. כי הרי באיזשהו שלב אין לי מושג למה אומרים לנו לעשות כול כך הרבה דברים.

אני לא יודעת אם ה' בכלל קיים כי אפעם לא ראיתי אותו ואני אפילו לא יודעת עליו כמעט כלום ואני רוצה לברר לבדוק ובאמת למצוא את האמת שאני מחפשת.

אני מפחדת שאם אני לא ימצא תשובה הגיונית לשאלות האלו, אני לא ארצה יותר להאמין ב-ה' ואני מפחדת שזה יקרה.

תוכן התשובה:

שלום לינוי יקרה!

יש לך אמונה בה', שאת רוצה בה מאוד! את רוצה לברר אותה, למצוא אמת, לדעת יותר את ה', הנשמה שלך מדברת בתוכך וזה גדול! את אומרת שהאמונה שלך באה והולכת, לפעמים נמצאת ולפעמים יותר נעלמת. ובעקבות זה גם קשה ואין חשק לעשות כל מיני מצוות ודברים שקשורים. מדברייך אני רואה שאת כ"כ רוצה להחזיק באמונה הזו, לגלות אותה, ושהיא לא תסתתר.

האמונה צריכה תיחזוק

את האמונה קשה להגדיר בבירור, זה לא כ"כ מעודד לשמוע את זה, אבל אני חושבת שאין לנו נוסחה שבה אנחנו יכולים לתפוס את האמונה שלנו, כי היא לא משהו מוחשי ומוגדר. אומרים שהאמונה מתחילה במקום שבו השכל נגמר. אנחנו צריכים למצוא כל פעם דרך אחרת להגיע אליה, היא לא נראית לעין, לא תמיד נמצאת ברגש, לא תמיד מובנת לשכל, כי היא משהו פנימי בתוכנו, משהו עמוק יותר מכל זה.

אנחנו מחפשים חידושים, התחדשות כל הזמן. גם את האמונה כדאי לנו לחדש, כל הזמן, שלא תישאר ישנה ודברים אחרים חדשים ימשכו אותנו, ככה נאבד אותה. אני חושבת שזה הסוד, כל פעם לחדש את האמונה. ולכן אין נוסחה, כי כל פעם צריך לחדש אותה במשהו חדש.

הפרטים הם הדרך לכלל (מתכון לתבשיל עוף)

כשנחדש את האמונה שלנו כל הזמן, ונרצה בה כל פעם מחדש, גם נרצה לעשות את המעשים, את המצוות, כי נבין שהם חשובים. לדוגמא: את רוצה להכין איזה שהוא תבשיל עוף, יש לך משהו גדול שאת רוצה לעשות, בשביל זה את צריכה להתחיל בפרטים, לנקות את העוף, לחתוך את הבצל, ואת תפוחיה אדמה והבטטה שאת רוצה להוסיף, לבשל לאט לאט כל דבר בנפרד, להוסיף תבלינים וכו', את עושה את כל הפרטים כי את רוצה שיצא לך תבשיל משובח, גם אם לא יודעת בדיוק למה כדאי לשים רבע כפית מלח ועוד כפית פלפל ולא להיפך. כשאנחנו מאמינים במשהו גדול אז אנחנו עושים את כל הפרטים שבדרך, גם כשלא בדיוק מבינים למה צריך כל אחד, כי יודעים שזה חלק מהכלל וזה חשוב. ויותר מזה, אם לא נעשה את הפרטים לא נצליח להגיע לדבר הגדול שאותו אנו רוצים.

איך אפשר לשמור על האמונה?

כמו שאמרתי קודם, אני חושבת שאין נוסחה אחת שתעזור לנו להרגיש את האמונה שבתוכנו, אבל אני חושבת שיש כל מיני דרכים שאפשר למצוא אותה, כל פעם דרך אחרת, חדשה באותו המצב, לכל אחד יש דרכים אחרות, ובזמנים שונים גם אדם אחד ישתמש בדרכים שונות לחדש שוב את האמונה שלו. אפשר ללמוד ספר אמונה שאת מתחברת אליו. אפשר לדבר על הנושאים האלה עם אנשים שקרובים אלייך. אני למשל לפעמים כשמרגישה שכשהאמונה נעלמת לי קצת אני חושבת, מנסה לעבוד עם השכל שלי. מנסה לצייר לעצמי מחשבה שתזכיר לי שאני מאמינה שיש ה' שמנהל פה את הכל. לדוגמא לפעמים אני חושבת על זה שאני בטוחה שאני נבראתי, שהעולם כולו נברא. אני לא בראתי את עצמי, וגם את האנשים שסביבי ואת כל המציאות שסביבנו מישהו ברא, זה מזכיר לי שבטוח יש ה' גם אם אני לא רואה אותו בצורה ברורה בעיניים.

אפשר ותמיד כדאי להתפלל על זה, להגיד לה' את מה שאת מרגישה, ומה שאת כ"כ רוצה, או להתפלל מהסידור את התפילות שהחכמים כתבו לנו ויכולות לפתוח לנו את הלב או להתפלל במילים פשוטות מתוך הלב, שהכי מתאימות לך באותה הסיטואציה והכי יעזרו.

לאט לאט

וגם חשוב לדעת שצריך המון סבלנות, כדאי לדעת ששינוי לוקח זמן, וצריך לעשות עבודה בשביל להשתנות, כמו שכתבתי קודם, צריך גם להתעסק בפרטים קטנים בשביל להגיע למשהו גדול. וה' רואה את המאמצים שלך, העבודה היא חלק מהעניין והיא חשובה בעיניו מאוד.

בהצלחה לך יקרה! אני מאמינה שאת תצליחי לחיות את האמונה שלך ולהגדיל אותה, כי זה כ"כ חשוב לך ואת רוצה בזה.

אם את רוצה לשאול עוד משהו, או שלא הייתי הכי ברורה, מוזמנת לפנות אלי למייל.

אילת-חן.

Ayehen70@gmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
ו בתמוז התשעז
,
30 ביוני, 2017
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש