איך אפשר לא להיסחף בסביבה פחות דתית?

שנה הבאה אני עוברת לאולפנה חדשה

.

עד עכשיו למדתי במקום מאוד תורני, ו המקום שאליו אני עוברת שנה ה הבאה לא כל כך.

נכון, כולן יישמרו שבת.

אני מדברת יותר ברמה של לא צמים, רק בצומות הקשיים, מסתובבים עם בנים, שקונים במקומות עם הכשר לא משהו, וכו.

מה אפשר לעשות כדי לא להסחף?

אני לא רוצה להתחיל להכנס לויכוחים...

תודה!

תוכן התשובה:

שלום לך יקרה,

מרגש לקרוא את השאלה שלך ולראות את הבגרות שבה את בוחרת לראות את הדברים, את הרצון שלך להישמר ולשמור על עצמך.

אני רוצה לנסות לתת לך כמה עצות דרך המשנה במסכת אבות (פרק א')- "עשה לך רב וקנה לך חבר והווי דן כל אדם לכף זכות". מה זה אומר?

"עשה לך רב"-

כל אדם צריך שתהיה לו דמות שהוא יכול להתייעץ איתה בנושאים גדולים וחשובים. להתייעץ איתו גם בנושאים הלכתיים ותורניים, וגם בתחומים נרחבים יותר. חשוב שתהיה דמות כזאת בשביל שנהיה מסוגלים לא להיכנע לחשק שלנו, בשביל שלא נעשה רק מה שבא לנו/ לא בא לנו. אלא שיהיה מישהו שיוכל להנחות אותנו בקביעות.

בשבילך זה יכול להיות רב, או מורה משמעותית ואפילו אחד ההורים. דמות כזאת תוכל לעזור לך ולכוון אותך במקומות שבהם תתקלי בקשיים במקום החדש. לשאול אותו שאלות על נושאים הלכתיים שכתבת שאת חושבת שתיתקלי בהם- כמו צומות, הכשרים, בנים וכדו'.

אפשר גם אולי לנסות לשבת עם הדמות שבחרת לפני שאת מתחילה באולפנה החדשה ולחשוב יחד על כמה עקרונות שמאוד משמעותיים לך. שחשוב לך לעמוד עליהם במהלך השנים באולפנה החדשה, להגדיר אותם ולבקש מהדמות הזו לבדוק איתך מידי פעם אם את מצליחה לשמור על הגבולות האלו.

"קנה לך חבר"-

חשוב לשמור על קשרים משמעותיים שהיו לך ואת מרגישה שהם מחזקים אותך וגם ליצור חברויות חדשות שיכולות להיות משמעותיות. כמו שאת מתארת בשאלה שלך, לחברה יש מקום משמעותי מאוד בחיים שלנו. ולכן חשוב שהאנשים שיהיו קרובים אלייך מאוד, יוכלו להוות אוזן קשבת בשבילך ומקום לשתף ולהתייעץ מידי פעם. קשרים שימלאו אותך ויתנו לך תחושה טובה. שתרגישי שאת יכולה לשתף בקשיים ויבינו אותך.

"הווי דן כל אדם לכף זכות"-

לדון לכף זכות, זה אומר להסתכל בעין טובה על מי ועל מה שסביבך. את עוברת למקום חדש שכבר מעכשיו יודעת שיהיו דברים שלא תסכימי איתם, שאת חושבת בהם אחרת. זה בסדר גמור לא להסכים עם הכול ולשמור על הגבולות שלך, אבל חשוב להשתדל לראות את כולם בעין טובה. לא להתנשא ולחשוב שאת יותר טובה, אלא לכבד כל אחד בדרכו ובמקומו. להסכים לראות בהן את כל הטוב שיש בהן, להתחבר אליהן ולאהוב אותן אפילו שלא תסכימי איתן על הכול.

אני חושבת שהסתכלות כזאת יכולה גם לאפשר להימנע מוויכוחים שונים. ברגע שאת לא בוחרת להתנשא מעל כולם, אלא שומרת כל הגבולות שלך בכלים שיש לך ולא מנסה כל הזמן להוכיח לאחרים שאת יותר טובה, כבר לא צריך להתווכח. ברגע שאת שלימה עם מה שאת עושה ומצליחה לתת לאחרים תחושה שאת עושה את זה לא כי את רוצה להיות יותר טובה, אלא כי ככה את מאמינה. כבר אין צורך להיכנס לוויכוח על כל דבר.

נשמע קצת קשה?

אולי אחרי שקראת את כל העצות, את מרגישה שיש עבודה רבה לפנייך. וחשוב לי לומר לך שאכן זו עבודה, אך אין צורך להתייאש. אני בטוחה שיש לך את הכוח לבנות את עצמך ולגדול לאט לאט. תתפללי להקב"ה שייתן לך כוח בדרך החדשה הזו ובעזרת ה' תצליחי לפעול כמו שאת רוצה.

לסיכום-

בשאלה שלך העלית שני עניינים, הראשון הוא איך אפשר לא להיסחף? והעצות לכך הן קשר עם רב/דמות תורנית משמעותית וקשרים טובים עם חברות.

והעניין השני שהעלית הוא איך אפשר לא להיכנס לוויכוחים? והעצה ממסכת אבות היא לבחור להיות בעין טובה על המציאות. להיות שלימה עם המקום שלך ולאהוב את מי שסביבך אפילו שהוא יכול להיות שונה ממך, וכך אין צורך להתווכח על כל דבר. אלא לכל אחד יש את המקום שלו.

שיהיה המון בהצלחה!

מקווה שהצלחתי קצת לעזור לך, אם משהו לא לגמרי מובן את מוזמנת בשמחה לפנות אלי..

מעין

maayand054@gmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
ט באב התשעז
,
01 באוגוסט, 2017
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש