התמודדות עם ניסיונות

היי :)

אני נערה בת 17 ובעז"ה אתחיל את שנת הלימודים האחרונה שלי באולפנה .השנה האחרונה שעברה היתה לא קלה עבורי ומורכבת בכל מיני תחומים . השאלה שלי היא בנושא ניסיונות . התחלתי לאחרונה לקרוא קצת מאמרים לגבי ניסיונות וייסורים. אחד הדברים שקראתי זה שהייסורים בחיים באים כדי לקרב את האדם אל הקב"ה מתוך אהבה . מצד אחד , אני די מבינה את האמירה הזו ואף היא גם נכונה לגבי במקום מסוים , מצד שני , אני לא מבינה מדוע אדם צריך לעבור מספר ניסיונות בחיים כדי להתקרב אל הקב"ה ? אני יודעת שכל אדם מתמודד בחיים עם ניסיון שמותאם לו אישית וניסיון שרק הוא יכול להתמודד ולעבור אותו , אך בזמן האחרון אני מרגישה שהניסיונות שלי לא מותאמים עבורי , לפעמים אין לי מספיק כוחות לעבור עוד ועוד ניסיון בכל פעם מחדש .

אשמח לקבל תשובה מעמיקה בנושא , תודה רבה :)

תוכן התשובה:

שלום לך יקרה מאוד,

קראתי את השאלה שלך. יש בדרך שבה כתבת הרבה עומק, כנות ופשטות. אני מרגישה שהדברים נכתבו ממקום מאוד אמתי בלב ולפני שנתחיל את התשובה רציתי להגיד לך שהלב שלי לגמרי אתך. מחזקת אותך על השיתוף ומקווה שהתשובה תצליח להאיר קצת יותר על הנושא הזה של התמודדות עם ניסיונות.

את כותבת שאת חווה ניסיונות בכל מיני תחומים בחיים. לא פירטת במה (מוזמנת לשתף בהמשך אם תרצי) אבל בחרת לפרט דווקא את התחושות הלא פשוטות שיש לך לגביהם. את כותבת על בלבול ואולי אפילו ספקות האם את באמת יכולה לעמוד בניסיונות האלו. אלו באמת תחושות לא קלות. ההתמודדויות בחיים יכולות להביא אתם כאב, צער, בלבול, חוסר שקט ועוד אבל לפני שאנחנו מנסות "לסלק" את כל התחושות האלה, אני רוצה להציע משהו קצת אחר.

לעבוד את ה' מהמקום שלך

את כותבת שאת יודעת שניסיונות באים לגדל אותנו. אולי את אפילו מכירה את הרעיון היפיפה והמדויק שניסיון הוא מהמילה "נס" (דגל) כי הניסיון באמת בסופו מטרתו להרים אותנו. יכול להיות שהשכל מבין אבל הלב עדיין כואב וזה אמתי וטבעי ובסדר.

אני כותבת את זה כי אני חושבת שבשביל להצליח להתרומם מהניסיונות, כדאי לנו קודם כל להרגיש אותם ולתת להם מקום. לא לשקוע בהם, לא לצלול למחשבות לא טובות אבל כן לקבל אותן שהן נמצאות שם. להישאר קצת במקום הכואב, להרשות לעצמנו להתבאס, לבכות ובעיקר להרגיש גם את הבלבול והספקות. אחרי שהרגשנו אותם אפשר גם להתפלל על זה. לבקש מה' שיסיר את הספקות, שייתן כוחות, שיאיר את הדרך. להגיד לקב"ה דרך הסידור או בשפה שלך- "ריבונו של עולם, אני עכשיו מרגישה כך וכך. נתת בי את התחושות האלו ואני רוצה להתרומם מהם. בבקשה תעזור לי להבין מה רצונך ממני בניסיון הזה". בואי נדמיין לרגע שהתחושות האלו הם כמו אנרגיה שיכולה להעיף אותנו קדימה. אם ננסה לברוח מהם, לא נוכל להפיק מהם את כל התועלת שאפשר. אני חושבת שהיכולת לאפשר לעצמנו קודם כל להרגיש גם את התחושות הקשות והבלבול, היא זו שמאפשרת לנו גם להשתחרר מהם אחר כך ובעז"ה גם להתרומם מהם כמו שכתבת.

לישי ריבו יש שיר שמצליח בכל פעם לגעת בי מחדש. קוראים לו "הניסיון הזה" והוא כותב שם: "הניסיון הזה הוא לא פשוט כזה, הוא רק נראה תמים נחת עלי אימים" ובהמשך.. "עכשיו אני אובד דרכים, אובד עצות. אין לי פתחון פה ולא פתרון. מודה בפה מלא"-

אז כמו שישי ריבו כתב - "מודה בפה מלא"- ככה בפשטות, תפילה כנה מבפנים שחושפת בלי הצטדקויות גם את הכאב והבלבול.

"שמור על האמונה.. היא תשמור עליך ער. אל תשבר"

הרחבתי קצת על החשיבות של נתינת מקום לרגשות כי לדעתי זה חלק מאוד חשוב בהתמודדות. ועכשיו אני רוצה לשאול שאלה שאולי גם את חשבת עליה - אז איפה נמצאת האמונה?. אני חושבת שהאמונה נמצאת בדיוק שם- ביכולת להרגיש את הכאב והקושי אבל גם ביכולת לדעת גם מתי לעצור ולא לשקוע. זה גבול מאוד מאוד דק שמה שעוזר לנו לשים לב אליו הוא הידיעה שבתוך כל הקושי, אנחנו זוכרים שמי שנתן לי את הניסיונות האלו הם הקב"ה. כשיודעים את הידיעה הזו אז כל ההתמודדות היא אחרת כי המשמעות שלה היא שהניסיונות לא "נפלו" עלינו משום מקום ואז אנחנו באמת יכולים להישבר מהם אלא אנחנו מתמודדים אתם מתוך מקום אמוני שיודע שמי שהביא לנו את הניסיונות האלו, הוא גם זה שנתן לנו גם את הכוח להתמודד אתם ולצאת מהם מחוזקים וגדולים הרבה יותר.

"אבא אני רוצה להיות בטוח בכל ליבי.. שלמסע הזה יהיה סוף טוב"

את שואלת- למה אדם צריך לעבור ניסיונות בחיים כדי להתקרב אל הקב"ה? המציאות מראה שאדם מתקדם בחיים דווקא כשהוא לא נמצא באזור הנוחות שלו אלא במקום צר (מקום של צרה) שדורש ממנו למצוא בעצמו כוחות ולצאת ממנה. אפשר להמשיל את הדברים לשריר שלנו. איך שריר מתפתח? בכל פעם "מאתגרים" את השריר טיפה יותר. מאמצים אותו יותר ממה שהוא רגיל וכך הוא נעשה חזק יותר. כך גם אנחנו, הקב"ה "מאתגר" אותנו (כל אדם לפי מידתו ויכולתו) כדי שנתרומם מהמדרגה שבה אנחנו נמצאים למדרגה גבוהה יותר- באמונה, במידות, בבין אדם לחברו ועוד. העולם הזה הוא עולם של עמל שסולם המדרגות שבו לעולם לא נגמר. תמיד יש לאן לשאוף ולהקדם הלאה וזו גם הסיבה שגם לצדיקים הגדולים יש ניסיונות. מה בדיוק ה' רוצה ממנו בניסיון? לא תמיד התשובה נמצאת באותו הרגע. יותר מזה, חשוב שלא נהיה בסוג של עצבנות דתית למצוא מיד את "הסיבה" לאותו ניסיון כי לפעמים לוקח חודשים ושנים כדי להבין איך צמחנו וגדלנו ממנו (לפעמים גם לעולם לא נדע). אבל זו בדיוק האמונה- הידיעה הברורה שהקב"ה הוא טוב ומתוך כך רצונו הוא להיטיב לנו גם כשמבחוץ זה נראה אחרת. שלמסע הניסיונות הזה יהיה סוף טוב.

"אבא אני רוצה לחזור אלי... למצוא אותך שם איתי"

אני רוצה לשתף אותך בדבר אחרון שקראתי לא מזמן בספר של חני וינרוט ("עולם הפוך ראיתי"). היא מספרת שם על הניסיון הגדול שעבר יוסף הצדיק. כמו שאת אולי יודעת, יוסף הצדיק עבר הרבה ניסיונות בחייו. הוא נרדף על ידי אחיו, נזרק לבור, נלקח לבית פוטיפר לעבד ולאחר שעבר שם ניסיונות, נלקח לבית הסוהר. בשלב שבו יוסף נזרק לבור והישמעאלים לקחו אותו משם, התורה מספרת שאותה שיירת ישמעאלים נשאה אתה בשמים. חז"ל שואלים מדוע התורה מזכירה את הפרט הזה? והם עונים שמשמיים שלחו ליוסף הצדיק שיירת ישמעאלים עם בשמים (ולא נפט או דבר אחר) כדי שלא יינזק מריח הרע. אבל רגע- זה מה שחשוב? הניסיון הוא כל כך קשה אז מה חשובים הבשמים? אבל זה בדיוק העניין. הבשמים הם דרישת אהבה משמיים שגם בתוך הייסורים, הקב"ה נמצא אתנו ממש ומתפלל בשבילנו שנצליח לעבור אותם. את הניסיונות כנראה נצטרך לעבור אבל השאלה איך נעבור אותם? עם ה' או לבד? אם נתקדם מהם, נתקרב אל ה' או ח"ו להפך.

ולסיום,

אחרי כל הדברים שנכתבו, אני ממליצה לך לשתף מחנכת או דמות שאת מעריכה שיכולה ללוות אותך במסע שלך ובהתמודדות. שיתוף מאוד יכול לעזור גם לפרוק את התחושות וגם בהתמודדות אתם.

מצרפת לך בנוסף קישור בנושא שנותן עוד זווית של עומק ובכללי מזמינה אותך להמשיך ללמוד ולהעמיק בנושא דרך ספרים או שאלות נוספות באתר.

"כל כך הרבה ניסיונות" http://www.makshivim.org.il/ask_show.asp?id=510756

מאחלת לך יקרה ובאמת לכולנו (כי השאלה שלך שייכת לכל אחד ואחת) את התפילה "אל תביאני לא לידי ניסיון ולא לידי ביזיון" ושאם כבר קיבלנו ניסיון אז שנצליח לקחת את הניסיונות למקום של עליה, להתקרב אל ה', לדייק את התפילה שלנו ובעז"ה לעבור את הניסיון ממקומנו למקום גבוה הרבה יותר.

מקווה שהתשובה הצליחה לעזור מעט ואם תרצי, את יותר ממוזמנת ליצור איתי קשר דרך המייל או האתר ולהמשיך לברר ולשאול.

בהרבה הערכה,

הילה

Hilabensh92@gmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
ב באלול התשעז
,
24 באוגוסט, 2017
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש