למה להתפלל?

למה צריך להתפלל אם יש אנשים שלא מתפללים ומצליחים יותר?

תוכן התשובה:

שלום וברכה,

שאלת שאלה טובה. אם התפילה מנוסחת בלשון בקשה, אז כביכול היינו מצפים שאדם שמתפלל יצליח בזכות התפילות שלו יותר מאדם שאינו מתפלל. אבל השאלה הזו לגיטימית אם אנחנו מסתכלים על החיים ועל התפילה ממבט שטחי ולא מדויק כלל.

ברשותך אסביר שתי נקודות עקרוניות, האחת קשורה לחיים בכלל והשנייה קשורה לתפילה ומקווה ששתי הנקודות הללו יענו על שאלתך.

בשאלתך השוות בין אנשים והסקת מסקנה מכך. איך אנחנו יודעים שאנשים אחרים מצליחים יותר מאיתנו? נגיד שאנחנו יודעים שאינם מתפללים (אף על פי שגם את זה אנחנו לא יודעים), מי אמר שהם מצליחים יותר מאיתנו? מי קבע מי מצליח יותר? וכל שכן מי קובע מהי הצלחה? כלל שיכול לעזור לנו הרבה בחיים הוא הצלחה וכן שאר התחומים האחרים בחיים לא נמדדים בהשוואה לאחרים אלא אך ורק בהשוואה לעצמנו ולמטרות שלנו. אם לחברה שלי יש ראש ריאלי ולי יש ראש הומני אין טעם שנשווה מי קיבלה יותר במתמטיקה משום שאולי היא קיבלה 85 והתבאסה ואני קיבלתי 80 ושמחתי מאוד. אותו דבר בחיים הגדולים: אין טעם שאשווה את המשכורת שלי כאחות למשכורת של בעלי כמנכ"ל חברת הייטק, הוא מקבל לפי היכולות שלו ואני מקבלת לפי היכולות שלי ואפילו שלא אשווה את מספר הילדים שלי לזה של אחותי! לכל אחת יש יכולות שונות לגידול ילדים. כל אחד קובע לעצמו את הצלחה של עצמו, למישהו אחד ההצלחה תהיה להגיע למקום X ולמישהי אחרת ההצלחה תהיה להגיע למקום Y. לכן אי אפשר להשוות בינינו ועלינו להסתכל אך ורק על המטרות והיעדים של עצמנו ולשאוף ולהתפלל עליהם. עלינו לבדוק את עצמנו רק בהשוואה לעצמנו, למה שהיינו בעבר ולמה שאנחנו רוצים להגיע. זו נקודה חשובה מאוד לחיים ויכולה להפיג הרבה מתחים: לבחון את המציאות רק בהשוואה לעצמנו!

עכשיו לתפילה עצמה. מהן מטרת התפילה ופעולתה היא שאלה עצומה ועמוקה ביהדות לכן מה שאכתוב כאן הוא על קצה המזלג וכדאי מאוד להעמיק בלימוד ובחשיבה על הנושא. ספרים מומלצים הם תפילת ישרים של הרב אלי אדלר, תפילה כמפגש של אלי טרגין ומיכאל רובינשטיין וצמאה נפשי של הרב דרוקמן. יש גם באינטרנט שיעורים מצוינים על התפילה, למשל בערוץ מאיר.

התפילה היא לא מסע בקשות מריבונו של עולם. הבקשה היא רק טריגר לדבר האמיתי שבשבילו נועדה התפילה והוא קשר עם אלוהים. מהות התפילה היא קשר. ידוע המדרש שכותב שהאימהות שלנו היו עקרות מפני שהתאווה הקב"ה לתפילתן. ה' התאווה לקשר עם האימהות ולכן עשה אותן עקרות וכך היו חייבות להתפלל. ה' שמכיר את טבע האדם מספק לאדם חסרונות להתפלל עליהם כדי שהקשר אלוהים-האדם יישמר. לפיכך אם מהות התפילה היא קשר גם כשאין קושי "צריך" להתפלל או יותר נכון חשוב להתפלל כדי שהקשר עם ה' יישמר תמיד ולא ניעזר בו רק בשעת צרה.

עד כאן על קצה קצהו של המזלג. הנה שני קישורים לתשובות טובות שעוסקות גם במהות התפילה www.makshivim.org.il/ask_show.asp?id=645654

www.makshivim.org.il/ask_show.asp?id=574511

מעתיקה לכאן עוד קישור של שיעור מערוץ מאיר של הרב חגי לונדין שהועבר בזמן מבצע "שובו אחים" ו"צוק איתן". שיעור שמדבר על יסוד התפילה בשפה ברורה ויחסית קלה להבנה- www.meirtv.co.il/site/content_idx.asp?idx=57276&cat_id=4441

מקווה שעזרתי ולו במעט בבירור החשוב הזה בעקבות התפילה. הלוואי שכל תפילותינו יתקבלו ברצון.

פה לכל שאלה ותהייה.

כל טוב,

רינת rinathaber@gmail.com.

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
יד בטבת התשעח
,
01 בינואר, 2018
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש