לשמוע מוזיקה בימי אבלות

שלום כבוד הרב, קוראים לי שלו ובגלל שאני לומדת מוזיקה ומוזיקה היא חלק בלתי נפרד מחיי אשמח לתשובה על שאלה זאת.

למה אסור לשמוע מוזיקה בימי אבלות ?

הרי זה עוזר להתמודד בזמן של קושי ויש אנשים שחיים את זה ועוסקים בזה אז למה לאסור משהו שעוזר לבנאדם במצב הקשה שנקלע אליו?

תוכן התשובה:

שלום רב,

כבר הרמב"ם כתב שמומלץ לאדם שיש לו "מרה שחורה" כלומר, שהוא עצוב לשמוע שירים (פרק ה בהקדמה לפרקי אבות), כלומר, הרעיון ששירים גורמים לאדם לשמחה מופיע כבר במקורות קדומים.

לעניין אבל - מקור האיסור לאבל לשמוע מוזיקה נובע מאיסור האבל בכל השמחות, ובייחוד ממוזיקה שמביאה לשמחה.

ככלל כל איסורי האבל מחולקים לשניים: איסור על מנת לכבד את זכר הנפטר, ועל מנת להתפנות לזכור אותו, ואיסור על מנת להראות לאנשים שהנפטר חשוב לנו ואנו מתאבלים עליו. שני החלקים נמצאים באי שמיעת מוסיקה: האחד כלפי עצמנו על מנת לכבד את זכרו של הנפטר, והשנייה היא על מנת להראות לאנשים שאנחנו לא מחפשים כל הזמן לשמוח, אלא עוצרים מהשמחה ומתאבלים על מותו של האדם שנפטר, כמו שבימי זכרון לא תשמע ברדיו שירים שמחים, אלא רק שירים עצובים.

כמובן, שלפי ההלכה מותר לשמוע שירים עצובים גם בימי האבלות, ואין איסור בדבר משום שכל האיסור הוא בגלל השמחה שבשיר, ולא בגלל עצם שמיעת השיר.

בזמן האבל אמנם נפלה לאדם צרה גדולה, והוא יכול להפיג אותה ולברוח ממנה, לפעמים זה באמת טוב, אבל ברוב הפעמים לא צריך לברוח כל הזמן מהאבל, אלא לנצל את הזמן שבו אדם אבל על מנת לחוות את האבל ולהרגיש את הצער על פטירת הנפטר, גם כלפי האדם עצמו, וגם כלפי סביבתו, אדם לא יכול לקום כרגיל לאחר פטירה של קרוב כאילו לא קרה כלום, וזה גם לא טוב נפשית לאותו האדם, אדם צריך לזכור שהוא עצוב, וזאת על מנת שהוא יוכל גם לסיים את שלבי האבילות ולחזור אחר כך לחיים תקינים.

מטרת ההלכה אינה להעציב את האבל ולגרום לו להיות במרה שחורה, אלא להקשיב לעצמו ולשמוע את השאלות והעצבות שיש לו, ולנסות להתמודד עמהם באופן ישיר, ולא מתוך בריחה למקומות שמחים שלא עוזרים לו להתמודד עם האבל ישירות.

מקווה שהועלתי.

ולכל שאלה

עקיבא

akiva.ka@gmail.com

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים
כג באדר התשעח
,
10 במרץ, 2018
הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
 
חפש