תעודה אמיתית?!
התעודה הניתנת על ידי המורים, היא רק מבוא לתעודה האמיתית, אותה יקבל כל אחד מאיתנו הקיץ. המבחן האמיתי אינו בכיתה, עִם מחברת ובּוחֵן, אלא כל יום מחדש, במשך חופשת הקיץ. דווקא בעת בו אין אנו כפופים לכללי ביה"ס או פנימייה, אזי נבחנים אנו בשאלה מי אנו, ומה חשוב לנו באמת.
יונה גודמן

בסוף שנת הלימודים מקבלים תעודה ובה עדות לציונים וללמידה במקצועות השונים. בחלק מהמקומות, אף מוסיפים הערות על התנהגות, נוכחות ומה לא.

לדעתי, תעודה זו, הניתנת על ידי המורים, אינה אלא מבוא לתעודה האמיתית, אותה יקבל כל אחד מאיתנו הקיץ. המבחן האמיתי אינו בכיתה, עִם מחברת ובּוחֵן, אלא כל יום מחדש, במשך חופשת הקיץ. דווקא בעת בו אין אנו כפופים לכללי ביה"ס או פנימייה, אזי נבחנים אנו בשאלה מי אנו, ומה חשוב לנו באמת. המבחן האמיתי הוא התנהגותנו בחיים, ו'חופש גדול' בקיץ הוא טירונות לקראת חיינו הבוגרים. יש כל כך הרבה תחומים בוערים, בהם זקוקים לפועלנו. האם נקום מוקדם כל בוקר, ונעשה? הרי כל כך הרבה דעות הושמעו בדבר תפקידנו כלפי העם כעת: לחזק את הישובים או להתחבר לעם? ללמוד תורה או להפיץ תורה? במשך החורף האחרון, רובנו הבענו דעה, מי בכתב ומי בדיון בעל פה עם חבריו. בקיץ הקרוב, יש הזדמנות באמת לעשות דברים. מי שרוצה - יארגן 'ישיבת בין הזמנים' לנוער בקהילתו, או יצטרף ויצרף אחרים לשיעורים שכבר מתקיימים. תוכל לחזק מאחזים וישובים, או לפעול למען שחרורו של פולארד. אם אתה רוצה: התנדב למען חולים או קשישים, למען ילדים חולי סרטן או בעלי פיגור, ובעצם למען כל מה שחשוב בעיניך. יש לך את היכולת ואת הזמן. השאלה האם יש בך את הרצון. את הנכונות להוציא לוח, ולתכנן את החופש. לראות מתי אתה בטיול או מחנה, ומתי בפעילות של המשפחה. לאחר מכן, בכל שאר הימים, לא להימרח. צריך לתכנן כבר עכשיו, לצרף כמה חברים, ולהתחיל לזוז.

כולנו אלופים בלדון מה צריך לעשות, אם חלילה יבואו שוב בכדי לגרש יהודים מביתם; האם לעלות על הגג, לשבת על הרצפה, לשיר או לצעוק (או כל אפשרות אחרת). אך האם יש לנו כוח ותבונה לפעול, בכדי לחולל שינוי על מנת שכלל לא ירצו לגרש יהודים מארצם?! להזיז את עצמינו, בכדי לתרום לחיזוק זהותה היהודית של החברה והמדינה? בקיץ הזה יש הזדמנות לעשות עבודה קצת יותר שורשית. אין מעשה (אנושי) אחד שיעשה מהפיכה, אך כל עשייה קטנה ועקבית - תורמת המון. האם נשכיל להכין לוח, ולתכנן את מעשינו בקיץ הזה? זה המבחן האמיתי שלך. הוא ידוע מראש, ולכן הוא לא 'בוחן פתע'. אין בו ' ציון מַגן', ובביצועו מותר להיעזר בחברים, ואפילו כדאי.

ידידי אהרון רזאל נוהג לשיר: 'הגיע זמן הגאולה'. אך האם זו תפילה או תיאור מצב?! התשובה תלויה הרבה מאוד בנו, ובמעשינו בקיץ הזה. בהצלחה!

 

- פורסם בעלון "עולם קטן"הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
יפה מאוד
א´´ש מב´´ש (6/19/2006)
יפה מאוד, ונקווה שהתעסוקה שלנו בחופש זה לא יהיה להילחם על ישובים בארצנו! אמן.
2.
כל כך נכון!
יעל (6/20/2006)
כל כך נכון!
עכשיו זה הזמן וצריך לדעת איך לנצל אותו לעשיה!!
3.
אבל מה אפשר לעשות? אי אפשר לתכנן פעילות לכל שניה!
ענת (6/21/2006)
אני לא רואה מצב שאפילו חצי מהחופש יהיה מנוצל!
4.
נכון..אבל זה קשה..!!
קוש קוש (6/23/2006)
5.
כן זהו ,
חן (6/27/2006)
תנו רעיונות בבקשה, תודה רבה! זה ממש נכון רק קצת קשה לביצוע..
6.
שיעור-מבחן
דינה (7/21/2006)
אני לומדת חינוך מיוחד במכללה. בסוף השנה השלישית צריך להעביר "שיעור-מבחן"- הסטודנטית מוסרת שיעור בכיתה/בגן ובוחנים אותך לפי קרטיריונים קבועים מראש: האם התכוננת כראוי לשיעור? מה טון הדיבור שלך ויחסך אל התלמידים? האם את יודעת לבנות שיעור כנדרש? וכו´. הטופס הזה שהבוחנת ממלאת ממש הזכיר לי את בית-דין של מעלה, ותכף אסביר לכם למה.
חברה שלי לא כ"כ הצליחה בעברת השיעור שלה ובכתה על זה, אמרתי לה- מה זה משנה איזה ציון נקבל? הרי בגיל 120 כשנגיע לישיבה של מעלה, יערכו לנו גם כן בדיקה כזו- איך התפללנו וברכנו? האם כיבדנו הורים? האם שמרנו שבת כמו שצריך וכו´, וזה מה שבאמת חשוב בחיים, ולא איזה "שיעור מבחן"...
פעם שאלתי מישהי האם יש לה תואר נ(אקדמי), והיא ענתה לי שלא חשוב "התואר" אלא חשוב "הטוהר"- המידות והאישיות של האדם, וזה כ"כ טוב לשמוע את זה. ההצחלה החומרית לא תמיד בידינו. גם אם נשתדל וננסה, לא תמיד נצליח בחיים, צריך המון סייעתא דשמייא, אבל קיום המצוות ותיקון המידות הם כן בידינו!! אנו נוכל להשתפר אם רק נרצה בכך. הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים.
ישר כוח לכם על הכל!
7.
מ-ה-מ-ם-!-!
אלמוני/ת (8/22/2006)
אין מילים!!!! פשוט מדהים וכל-כך נ-כ-ו-ן!!!
8.
למי שביקש/ה רעיונות....
אלמוני/ת (8/23/2006)
אפשר לבקר את סבא וסבתא או את הדודים עם זר פרחים ומתנה קטנה ומשמחת או עוגה שאתם הכנתם, להתקשר לאגודה למען שחרור יהונתן פולארד ולשאול איך אפשר לעזור, לחלק יחד עם עוד חבר/ה וופלים ובלונים לילדים חולים בבי"ח (הם ישמחו!), לקרוא תהילים למען גאולת עמ"י ולרפואת הפצועים במלחמה האחרונה ולשחרור השבויים, אם אתם מכירים אישה מבוגרת ברחוב שלכם שאין מי שיעזור לה לנקות את הבית או לקנות מוצרים במכולת- היא בהחלט תשמח לקבל עזרה, אפשר להתקשר לארגונים שונים כמו "עזר מציון", "יד עזרא ושולמית" וכו´ ולשאול אם הם צריכים מתנדבים ואם יש להם סניפים באיזור המגורים שלכם או שתערכו מבצע התרמה ותעברו מדלת לדלת בשכונה ותאספו כסף ותשלחו אותו לארגון ששולח מזון למשפחות נזקקות, אפשר לערוך מעין "יום כייף" לאחים הקטנים שלכם ושל חברים שלכם ולקחת אותם למקום חדש שהם עוד לא היו בו או להכין להם "חפש את המטמון" עם הפתעה בסוף.
היתה פעם שאלה באתר של חברים מקשיבים "מה לעשות עם הזמן שלי?" וכתובים שם רעיונות נוספים איך לנצל את החופש. תחפשו אותה (תנסו לקליד את המילה "זמן" במנוע החיפוש ותמצאו). שיהיה לנו חופש גדול באמת!
 
חפש