הטרדה מינית
רבות הצעירות שסובלות מהטרדה מינית בצורה כלשהי. מה אפשר לעשות ואיך מתמודדים?
שלומציון קאופמן-רוזנברג חברים מקשיבים

 

שאלה: אני פונה אליכם כי קרה לי מקרה שמטריד אותי רבות ואף קשה לי לישון בלילות מאז התרחש. הבעיה היא שאני לא בטוחה בפרשנות שלי לאירוע. לפני כשלושה שבועות ביקרתי אצל חברה ביישוב קטן. יצא לי ללכת לקנות בצרכניה במקום. בחנות היינו אני והמוכר לבדנו, ואני חיפשתי את המוצרים שהזדקקתי להם. לפתע המוכר ניגש מאחורי והניח את ידו על גבי וכאילו ליטף אותי אך סייע לי גם לחפש את המוצר לו נזקקתי. נרתעתי מאוד וקפצתי והוא אמר לי אמירה שהביכה אותי מאוד. אני לא יודעת האם האירוע הזה נקרא הטרדה, אבל בכיתי מאוד כשחזרתי לחברתי ואני לא מסוגלת לספר על זה לאף אחד כי אני מאוד מאוד מתביישת, ולא בטוחה מה אמרתי לו שהוביל אותו להבין שאני אסכים לכזו התנהגות כלפיי. האם תוכלו לסייע לי?

תשובה: הטרדה מינית היא מצב שבו נגרמת אי נעימות על רקע מיני או כל התנהגות בעלת אופי מיני שיש בה כדי לפגוע באדם אחר. הטרדה מינית יכולה להיות מבט לעבר איברים אינטימיים, התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו, הערות בעלות אופי מיני, נגיעות לא רצויות, הפעלת לחץ ואיומים על רקע מיני,  בדיחות או סיפורים גסים, הצעה מגונה, חשיפת הגוף, או כניסה למרחב האישי של אדם כנגד רצונו. הטרדה מינית יכולה להופיע בכל מיני תצורות כמו בעל סמכות (מורה/ בוס), או חלילה בן משפחה קרוב, המפעיל לחצים ושררה או חיזור מוגזם שלא נעים למחוזר/ת.

אמנם המושג הטרדה מינית נשמע עמום ונתון לפרשנות והתלבטות, אך יש להתייחס לכל תחושה כזו ברצינות רבה ולדעת שהחוק אוסר הטרדה מינית - כלומר את כל אחת מההתנהגויות שציינו.

אדם מחויב להראות שהוא אינו מסכים עם המעשה של ההטרדה המינית, בדיוק כפי שאת קפצת ונרתעת. את אי ההסכמה ניתן להביע במילים או במעשים, אך היא חייבת להיות ברורה וחד משמעית. נכון, זה קשה, לפעמים חוששים מאוד, ובעיקר - מבוהלים ומשותקים.

בהלה במצב כזה הינו דבר טבעי ונורמטיבי. הרי לא ציפית מראש שאדם יגע בך נגד רצונך או יתייחס אליך בצורה לא ראויה. ההתנהגות שלו הפתיעה אותך וכשאנחנו מופתעים, פעמים רבות, אנו קופאים ומשתתקים.

אין את אשמה שלא הגבת, ובוודאי שלא היה זה "איתות" מצידך שהתנהגותו מקובלת עליך בשום אופן.

 

יש לזכור שהאשמה הינה על המטריד ולא על המוטרד. אי לכך, אינך אשמה במה שקרה אלא הבחור שהחליט שזה בסדר להעיר לך הערה או לגעת בגופך ללא רשות. את לא עשית שום דבר שהיה יכול להתפרש כנתינת רשות או הזמנה להתנהגות בלתי הולמת.

במקרה של הטרדה שכזו יש לבקש את המטריד להפסיק.

כמו כן עדיף להודיע לסמכות - במקרה שלך יכולת אולי לשתף את הוריי חברתך, מישהו מהנהלת היישוב, הוריך או כמובן - את המשטרה. זה לא קל, אבל זה חשוב מאוד. עצם שמירת הסוד פוגעת בך ולוקחת ממך הרבה כוחות - כוחות שאת זקוקה להם על מנת להתגבר, על מנת לשמור על עצמך ועל תפקודך. חשוב לעבד ביחד בדיוק מה קרה, מה אמרת, מה הוא אמר לך, כי זה יכול לסייע להפחית את החרדה שקשורה באמירה או בנגיעות.

מסתבר שכשני שלישים מהמוטרדות בוחרות שלא לדווח על כך! זאת, בשל האמונה, שתלונה על ההטרדה המינית לא תפתור את הבעיה ואף תגרום לנזק נוסף. אך לשם מיגור התופעה עלינו לשים עליה דגש ולמנוע מהמטריד את היכולת לפגוע שוב במישהי.

גם ההלכה מתייחסת למקרים כאלו וכבר אמרו חז"ל שאין אפוטרופוס לעריות. חז"ל היו ערים היטב לסכנתו של היצר המיני, וביקשו להציב סייגים וגדרים שימנעו את ניצולו לרעה. כדי להציב סייג לחשש ההטרדה, נקבעו כבר בתקופת התנאים "הלכות ייחוד" ו"הלכות צניעות", שנועדו להקטין את האפשרות להגיע לידי מקרי הטרדה.

אל תתעלמי ממה שקרה. אינך אשמה. אל תתני צידוקים למטריד על התנהגותו הנלוזה. אפילו אם מישהי בסתר ליבה מעוניינת בקשר עם בחור והוא פגע בה או הטריד אותה מינית - היא לא "הזמינה" התנהגות כזו כלפיה.

את יכולה לפנות לקו הסיוע לנשים דתיות שם יוכלו לסייע לך הן במישור ההתמודדות האישית שלך עם הסוגיה והן עם החלטתך בהמשך כיצד לנהוג כלפי המטריד. הטלפון: 02-6730002. ניתן גם להשאיר הודעה בשרות הביפר ומתנדבת תחזור אלייך בהקדם: 03-6106666 מנוי מספר 23912

התשובה נכתבה בהתייעצות עם אנשי מקצוע: ד"ר ריקי גלזנר - פסיכולוגית קלינית. הרבנית יהודית שילת - מנהלת הפורום הדתי כנגד הטרדות. נחמה מונק - מראשי המרכז לסיוע לנשים דתיות.

אנו מבקשים להמליץ לציבור על אתר "תקנה" - הפורום לטיפול ומניעה של הטרדות מיניות ע"י בעלי סמכות http://takana.co.il/

- פורסם בעלון הצעירים 'עולם קטן'

 הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
האתר תקנה יכולה היה להיות
אחת (10/28/2008)
ממש מועיל אם הוא לא היה רק לנפגעות "בעלי סמכות".
מה לגבי פוגעים משפחתיים?
2.
ממש נכון
אחת אחרת (10/30/2008)
אין לזה התייחסות בכלל...וזה כל הסיפורים האחרונים...
3.
ללא נושא
danielm1 (6/11/2012)
שלום! רציתי לומר לך תודה ששיתפת. יש המון בנות שעוברות דברים כאלה ביומיום ולא אומרות על זה כלום, וממשיכות הלאה.
אז קודם כל תודה ששיתפת!

קוראים לי נועה, ולפני שנתיים עברתי משהו דומה. למדתי בפנימיה בצפון, והמורה שלי רונן (שם בדוי) התחיל להטריד אותי. בהתחלה לא סיפרתי לאף אחד, לא להורים שלי, ואפילו לא לחבר שלי- קובי. זה הדבר הכי נורא שקיים! ברגע שסיפרתי לידיד שלי תומר. הכל ניהיה יותר טוב! הכל פתאום התחיל להסתדר! קובי גילה שהמורה הזה עשה פעולות דומות בעבר. וכבר התלוננו עליו. ידעתי שאם אני יתלונן יפטרו אותו. פחדתי, אבל בסופו של דבר החלטתי להתלונן, וזה הדבר הכי טוב שקרה לי באותה תקופה- ידעתי שהוא לא יעיז לעשות את זה שוב.

אני אומרת לך, מידיעה אישית- תלכי להתלונן. גם אם לא יאמינו לך, ולא יעשו עם זה משהו. לפחות תדעי שניסית.

תודה ויום מקסים!
4.
ללא נושא
אני (12/4/2013)
עצה מעשית:לכי ללמוד אימפקט! אימפקט זה אמנות לחימה של הגנה עצמית לנשים לכול סוג של הטרדה מינית(מילולית ופיזית)בזכות הכלי הזה בפעם הראשונה שהטרידו אותי(שהיתה מאוד דומה לשלך)לא היססתי לרגע וסיפרתי לאבא ואמא ולמי שצריך ובכלל זה עוזר לי כיום נורא עם כול המטרידים בשירות לאומי...מה לעשות שהעולם האמיתי מלא באנשים סוטים ולצאת אליו בלי כלים זה פשוט חוסר זהירות.
 
חפש