שקרים אמיתיים
אם תעשו סקר בין תריסר אנשים שתפגשו באופן מקרי ברחוב, לפחות שנים עשר מתוכם יגידו לכם שהם אומרים תמיד את האמת ורק את האמת. ובכל זאת, לא נעים לומר, שקר הוא אחד הדברים הכי שימושיים בעולם.
יוני לביא, חברים מקשיבים

 אם תעשו סקר בין תריסר אנשים שתפגשו באופן מקרי ברחוב, לפחות שנים עשר מתוכם יגידו לכם שהם אומרים תמיד את האמת ורק את האמת. ובכל זאת, לא נעים לומר, שקר הוא אחד הדברים הכי שימושיים בעולם. אתה הרי מכיר את הסיטואציה. נקלעת למצב ביש. כולם נועצים בך מבטים מזרי אימה ומפנים לעברך אצבע מאשימה. אם תתעקש להגיד את האמת, לא ברור שתצא מכאן בשלום. נכון, יש לך את כל הצידוקים וההסברים בעולם. אתה מצידך בטוח שאתה חף מפשע. אבל כמה קשה לשכנע את אלה שעומדים מולך באמת הזו...

ויש גם אפשרות שניה. אם תרשה לעצמך (רק הפעם...) להשתמש בשקר אחד קטן, שִקְרוֹן פִּצְפּוֹן, בקלי קלות תצליח להתחמק מן הסבך ולהימלט ממטר החצים ששועט לעברך.

מה תעשה?  אין ספק, הניסיון קשה ביותר וצריך כוחות גדולים כדי לעמוד בו.

אנשים ישרים, כאלה שלא יזוזו מן האמת גם במצבים הקשים ביותר, זה אחד הדברים שאנחנו מאוד מעריכים. למה? אולי בגלל שהם נדירים כל כך. אני לא מדבר על התחום הפוליטי שם יש כאלו שהשקר הפך אצלם לשם הנרדף, והתחמנות לשיטת העבודה המרכזית (זוכרים את ראש הממשלה שלפני הבחירות פיזר הבטחות, וכשלאחריהן לא קיים דבר, ענה לכל אלו שטענו כלפיו "הרי הבטחת!" - "נכון, הבטחתי. אבל לא הבטחתי לקיים..."). אך גם בתחומים אחרים. כל כך התרגלנו לזה שאי אפשר לסמוך על מילה של בן אדם, שכשכבר אחד עושה את הדבר הפשוט והבסיסי של להיות ישר, ולא מְרַמֶה לָקוֹחַ מסכן שבא אליו וסוחב ממנו עוד כמה שקלים, הוא עשוי לזכות בצל"ש מיוחד בטלוויזיה - "יצאת צדיק"!

רוב האנשים, גם אם אינם נוהגים לשקר באופן בוטה, מרשים לעצמם פה ושם לטייח, להחליק ולהשתמש בלשון דו-משמעית כדי שכל אחד יבין את מה שהוא מבין, העיקר שאני אצא נקי. לצורך העניין המציאו אפילו ביטוי 'מכובס' שנשמע טוב יותר -'שקר לבן' (נקודה למחשבה - מעניין ששמו של גדול השקרנים והרמאים בתנ"ך היה 'לבן'. איזה שם נקי ויפה...מתברר שאפילו בשם שלו הוא היה שקרן!).

 אלא שאולי הבעיה הגדולה מכולן זה שלשקר הולך כל כך טוב עד שפשוט מתמכרים לזה. הסרט "שקרן שקרן" בכיכובו של ג'ים קארי מתאר את סיפורו של עורך הדין פלטשר רייד (מעניין למה בחרו דווקא בדמות של עורך דין לסרט המדבר על שקרנים פתולוגיים...) שהפך את הכזב לכלי העבודה העיקרי שלו. בבית המשפט וברחוב, בעבודה, עם חברים ולילדו הקטן. בכל פינה ובכל הזדמנות. ובעזרת השקרים הוא מצליח להסתדר לא רע בכלל. הוא נמלט מביקורת ומתחמק מלשלם את המחיר על ההתנהגות חסרת ההתחשבות שלו. אחרי עוד אחת מהאכזבות שנחל בנו היחיד, כשאביו לא הגיע למסיבת יום ההולדת שלו עקב בילוי רומנטי עם שותפתו למשרד, וכיסת"ח את עצמו בעוד שקר, הביע הבן משאלה שאביו לא יוכל לשקר למשך יום אחד תמים. והמשאלה מתגשמת! עורך הדין קם למחרת ומגלה שהוא פשוט לא מסוגל להוציא מפיו דבר שאינו האמת ורק האמת. במשך יום אחד הוא נחרד לגלות איך כל העולם המעוות שבנה על שקרים קורס כמו בניין קלפים. אחרי שנים של התמכרות טוטאלית לסם השקר, הוא מתהלך כמו נרקומן שנגמרה לו המנה. עורך הדין הנכבד מגלה שהוא לא מצליח להסתדר בשום דבר מבלי להשתמש בקביים של שקר. הוא לומד בדרך הקשה שמי שמתרגל לבסס את חייו על שקרים לא יוכל לצעוד צעד אחד בלעדיהם.

חכמינו זכרונם לברכה קבעו כבר לפני אלפי שנים שאחד משלושת הדברים שהעולם עומד עליהם והם מהווים את התשתית לקיומה של כל חברה אנושית מוסרית תקינה הוא האמת (מסכת אבות א,יח). התורה אוסרת על האדם כל מיני דברים שליליים ובלתי מוסריים. אבל כשהיא מדברת על שקר היא מרחיקה לכת עוד יותר ומצווה "מדבר שקר תרחק" (שמות כג,ז). כלומר, לא רק להימנע מהדבר עצמו, אלא לקחת כמה צעדים אחורה. מרחק ביטחון. 'תיזהר, בן אדם. הבור הזה כל כך עמוק שלא כדאי לך אפילו לעבור לידו!' למה? כל מי שפגש פעם בחיים שלו בני אדם מבין מיד. לשקר זה אחד הדברים הכי קלים בעולם. לא צריך אפילו לנקוף אצבע ולהתאמץ כדי שזה יקרה. בסך הכול מילים (שלא עולות כסף, כידוע). זה בא לך בשליפה, החשש שתיתפס קטן מאשר בפשעים אחרים, ובקלי קלות זה יכול לחלץ אותך מסיבוכים גדולים. ממש מדרון חלקלק. קל להיכנס. קשה מאוד לצאת.

 ולמרות כל זאת, המציאות מורכבת קצת יותר.

האם האמת היא הערך המוחלט היחיד, ויש לדבוק בו בכל מצב ללא התחשבות במחיר ובהשלכות?

נראה שנחטא לאמת אם נאמר שכן.

לפעמים האמת מתנגשת עם ערכים אחרים, חיוביים לא פחות, ודווקא מי שרוצה להיות נאמן לאמת חייב למצוא את האיזון הנכון ביניהם.

בפרשת השבוע, יעקב אבינו, איש תם וישר, נמצא בדילמה נוראית. מצד אחד הוא מעוניין לזכות בברכתו של אביו לבן הבכור. ברכה המגיעה לו בדין אחרי שקנה את הבכורה מעשיו אחיו ששמח מאוד להיפטר ממנה. יצחק אביו, שעיניו עיוורות, מזקנה וממסך העשן שמפזר עשיו הרשע בערמומיותו, עומד ליפול בפח ולהעניק לו את ברכת הבכור. ומצד שני הדרך להשגת הברכה עוברת דרך מעשה של רמאות והתחפשות לאחיו, המנוגד כל כך לאופיו ולדרך בה הלך כל חייו.

בחיים אנו נתקלים לפעמים במצבים בהם אמירת האמת הפשוטה עשויה לפגוע מאוד באדם העומד מולינו או לגרום לו אכזבה גדולה. כשמישהו/י תולה בך עיניים מצפות ושואל לחוות דעתך על המכונית/בגד/מוצר האחרון שקנה במיטב כספו או על האירוע שאירגן בעמל רב והשקיע בו את השבועות האחרונים. את הכסף הוא כבר שילם, האירוע כבר התרחש. האם תהיה מסוגל להגיד מילה טובה מכל הלב, להחמיא,לפרגן, לזרום איתו בשמחה הלאה, או שדווקא כאן תתעקש להפגין כנות ותאמר לו בדיוק את מה שעובר לך בראש, בתוספת איזו הערה צינית עוקצנית שתשתול אותו מיד במקום?

האם נהיה מסוגלים לומר את המילים הנכונות לא רק כשזה משרת את האינטרסים שלנו אלא גם ובעיקר כשיש מולנו אדם שזקוק מאוד לשמוע מאיתנו את החיזוק, התמיכה והעידוד כמו אוויר לנשימה?

אמת ושקר, כמעט תמיד, הן רק מילים. אבל כמו נשק גרעיני רב עוצמה חייבים לדעת מתי אסור להשתמש בו, ומתי הזמן הנכון שחובה להפעיל אותו. בהצלחה!הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
ואיי
.... (11/24/2008)
שיקרתי לחברה שלי היום כי היא שאלה אם ריכלתי עליה ולא היה לי נעים להגיד כן.. אווף מה לעשותת??
2.
יפה ממש[=
=][= (11/24/2008)
כ"כ נכן.. שכויח! אשריכם=]

אבל, אפשר אולי יותר לחדד נקודות חשובות כי למרות שזה עיניין גדול מאמר די קצר....
אבל סה"כ נקודה חשובה למחשבה! תודה רבה=][=
3.
השורה התחתונה
אלמוני/ת (11/25/2008)
לשקר למען שלום, כשזה לא משהו שיגרור אחריו ערמה של שקרים נוספים, אלא רק התייחסות נקודתית לרגשות של הזולת?
4.
ללא נושא
=] (11/25/2008)
אז עכשיו עוד יותר אני מבולבלת.. אז מותר מבחינת התורה לשקר כשצריך?? גם אם זה באמת כדי להוציא את עצמי ממצבים מביכים??
5.
מותר
שיר (11/27/2008)
מותר לשקר בשביל שלום..לשקר כדי להוציא את עצמך ממצבים מביכים-אסור.. ממש יפה!! כל הכבוד!! באמת הלוואי שנצליח להיות אמיתיים עם עצמנו ועם כולם! תודה רבה!! =]=]
6.
אמת- -
אריאל (11/29/2008)
לפעמים האמת היא לא האמת: מי שיגיד את הכל בלי אבחנה בעצם יפספס את מה שנכון לעשות. וכמו אברהם אבינו ושרה במצרים, ויצחק ורבקה, וגם יעקב כאן. יש אמת- מה שצריך לעשות, ולשם כך לא משקרים אלא אומרים אמת מתאימה. ´אנכי, עשו בכורך´.
7.
מאמר נכון ואמיתי
ג´קי (12/25/2008)
וכל מילה נוספת מיותרת. לקרוא ולהפנים.
 
חפש