6 דרכים פשוטות להשגת ייאוש ואומללות
העובדה המצערת היא, ששלווה ואושר הם מצבים טבעיים עבורנו. אבל יש תקווה! לפניכם שש אסטרטגיות מוכחות להשגת ייאוש ואומללות
סול הרציג

    אנשים רבים מאמינים ברוב תמימותם שכל מה שהם צריכים לעשות זה לשוט בנחת בסירת חייהם והאומללות כבר תמצא אותם. אבל אין דבר רחוק יותר מן המציאות! העובדה המצערת היא ששלווה ואושר הם מצבים טבעיים לכולנו. רק תסתכלו על ילד משחק, על עצמכם בחופשה נחמדה או על כל אדם העסוק בפעילות יצירתית. כשהראש שלנו נקי מחשיבה מבולבלת ושלילית, תחושת שלווה וסיפוק עמוק מופיעה בדרך כלל. האם זה אומר שאין תקווה? בהחלט לא! האסטרטגיות המפורטות בהמשך, בדוקות ומנוסות, ישפרו בהחלט את סיכוייכם להשיג מסכנות, אומללות וייאוש.

1. היצמדות לזכויות

זכותכם המלאה להרגיש שמגיע לכם. זכותכם מלידה לצפות לתשומת לב, נאמנות, הערכה והכנעה מכל הסובבים, באופן קבוע. חישבו על אי הצדק העמוק והברור לעין כל, שלמישהו אחר יש משהו שאתם רוצים. פשרנות, שיתוף פעולה, סבלנות ואחריות הם דברים שקשורים רק לאחרים. באופן כללי, זכרו תמיד שהחיים חייבים לכם, וששמו אתכם על הכוכב הזה כדי לקבל.

2. הכול אישי נגדכם

אם רק תתבוננו סביב, תוכלו תמיד לגלות כוונות זדון. הדבר נכון במיוחד בקשר לבני משפחתכם. נניח שבן/בת הזוג שלכם מתעלמים מאחת ההעדפות שלכם. קפצו על ההזדמנות לראות את זה כהוכחה סופית שאתם לא חשובים להם, ושכנראה מעולם לא הייתם. אם הילדים שלכם מורחים את הזמן לפני השינה, הם בוודאי מתכוונים רק לעצבן אתכם, ואתם כנראה הורים עלובים. זה באמת פשוט מאוד. אל תתעלמו משום דבר, וצאו תמיד מתוך הנחה שהכול נעשה מתוך כוונה רעה. זכרו, אם לא תיקחו את הדברים באופן אישי, אף אחד לא יעשה את זה במקומכם.

3. התמקדו בבעיות

קשה למצוא הגיון בבעיות אם לא מתמקדים בהן. לכן, חיוני לאתר את כל הבעיות שלכם ולחשוב עליהן תמיד. טפחו בעצמכם את הגישה שאינכם יכולים לעשות שום דבר עד שכל הבעיות הקודמות ייפתרו. זכרו גם שאין פיתרון בלי בעיה, אם רק מחפשים אותה היטב. היזהרו מלחשוב לאן נעלמות הבעיות כשלא חושבים עליהם, למרות שזה מפתה.

4. נפחו כל דבר

לעתים קרובות אנשים גוזלים מעצמם את האומללות, כשהם שומרים על פרופורציות. זה גם מיותר וגם חסר תועלת לחלוטין. למה שמישהו ירצה לחשוב על עצמו כ"רק בנאדם" כשאפשר להשתמש ב"חסר תקנה" או "כישלון חרוץ"? ובאותו עניין, כשנזכרים בשגיאות העבר, למה להסתפק בחרטה עמוקה, כשרגשות אשמה משתקים נמצאים בהישג יד? ברור שנדרשת לשם כך מעט השקעה, אבל התוצאות יכולות להיות אדירות. רק תארו לעצמכם את הרווח שתשיגו, כשתגיעו בסופו של דבר לאמונה שהחשיבה השלילית שלכם משקפת בדיוק רב את המציאות.

5. צפו לקטסטרופות

חשוב מאוד לזכור שדברים איומים ונוראים עלולים לקרות בכל רגע. בואו נתחיל עם הגוף. נפתח בתשומת לב יתרה לשינויים בתחושות הגוף, גם הקטנים ביותר. אחר כך, נניח לדמיון להשתולל. כל דבר שקשור לחיידק טורף או טפילי מעיים ענקיים יהיה בסדר. אנשים לפעמים מרגישים בסדר גמור. אבל אל דאגה! חשבו על מחלות שקשה לגלות אותן, אתם בוודאי נמצאים בסיכון גבוה ללקות באחת מהן. כמובן, אין שום סיבה להסתפק בענייני בריאות אישיים. טווח הקטסטרופות הפוטנציאליות רחב. לדוגמא, יש פצצות מזוודה, נפילת אסטרואידים, מיתון כלכלי, מגפות, דבורים קטלניות וכולי. פשוט השתמשו בדמיונכם כדי לעבד תחושה ריאליסטית של גורל אכזר קרב ובא. התענגו על תכנון הגאווה שתחושו על ערש דווי, מההכרה ששום דבר בחיים לא הצליח להפתיע אתכם.

6. "לא תודה" להכרת תודה

כל העבודה הקשה שהשקעתם באומללות תרד לטמיון, אם רק תתחילו להתעסק עם הכרת תודה. עם זאת, מדובר בנושא מאתגר מאוד, משום שהחיים מלאים הזדמנויות להכרת תודה. התחילו אם כן בהתייחסות לכל מה שקיבלתם בחיים כאל "נתון". אחר כך, מקדו את מחשבותיכם בדרכים הרבות שבהן החיים ממשיכים לאכזב אתכם. ברמה הגבוהה יותר, תוכלו אפילו ללמוד למצוא את הרע שבטוב. לדוגמא, אם תקבלו העלאה משמעותית במשכורת, תוכלו לחשוב מייד על ההשפעה שתהיה לזה על תשלום המיסים שלכם. סלקו הכרת תודה מחייכם והאומללות תהיה קרובה אליכם יותר מתמיד.

מלה לסיום. יופייה של האומללות הוא בכך שככל שאתה משתף בה יותר את האחרים, ככה אתה מקבל ממנה יותר. אז חלקו אותה בנדיבות. אומללות אוהבת חברה.

 

כתב: סול הרציג. מתוך אתר ישיבת "אש התורה"- http://www.aish.co.il/הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
ללא נושא
אור (11/30/2008)
מה זה אמור להביע? זה בנימה צינית?
2.
מה???
יהונתן (11/30/2008)
תל"ב

אני חושב שכבר העתיקו את המאמר הזה לפני כמה שנים...
3.
ללא נושא
שיר (11/30/2008)
כן,זה בציניות...ממש נכון!! אנחנו הרבה מאוד פעמים רוצים להרגיש אומללים...בע"ה הלוואי שכולנו נדע באמת איך הכי טוב בשבילנו לחיות את החיים שלנו...
4.
??
אלמוני/ת (12/1/2008)
בדוגרי-מה זה צריך להיות?? אולי זה בציניות אבל אם כל הכבוד-תיידעו את האלה שחושבים שזה ברצינות!!! תנו לזה שורה או שתיים....
5.
ללא נושא
בת ישראל (12/1/2008)
חחחחחחחחח גדול
אולי כדאי להוסיף מאמר הפוך? על איך למצוא אושר ושמחה ולהרחיק את האומללות?
6.
ישר כח
מיכל (12/2/2008)
כתוב מאד יפה! הקיצוניות הבולטת כ"כ גורמת לנו להרגשה מעט דבילית...(עוד סיבה לאומללות!!)
מאד יפה!
מי שלא הבין את הציניות שבמאמר, עליו פשוט להיפתח, לחשוב מעט ולא לא לקבל את כל הנכתב כמובן מאליו.
יישר כח!
7.
מעולה!!!!
ג´קי (12/25/2008)
מעולה!!! כל מילה בסלע. ממש גרם לי לצחוק על עצמי ועל הקיטורים הבלתי פוסקים שלי ועל זה שבאמת לפעמים אני נוטה לשכוח איזה מזל יש לי בדברים מסויימים. כל הכבוד!!!
8.
ללא נושא
אלמוני/ת (10/7/2010)
ממש תותח!!!
כתיבה מהממת
 
חפש