חשיבות ההתחדשות
כל שנה יורד לעולם אור חדש שלא היה כמוהו מעולם. כל שנה מביאה עימה חידוש ומשמעות שונה וייחודית. החידוש הזה קורה בעולם הכללי אך הוא מתרחש גם בתוך העולם האישי, הפנימי של כל אחד מאיתנו... לקראת השנה החדשה, הבאה עלינו לטובה, ננסה להעמיק ולברר את החשיבות הגדולה, את המתנה העצומה שנותנת לנו התחדשות השנה.
אודליה מימון- חברים מקשיבים

 

התחדשות מאפשרת שינוי

כולנו מכירים את המציאות של השגרה. שגרה ששוחקת לעיתים, "משעממת" ואף מורידה את תחושת ה"עניין" שבחיים.

במציאות הטבעית נראה לנו כי "אין חדש תחת השמש", הכל מתנהל באותו אופן ובאותה הצורה. אין שום חידוש. אותה עבודה, אותו ביה"ס, אותו חדר, אותה משפחה. הכל אותו הדבר.

עם זאת, במציאות הפנימית העמוקה של החיים- כל שנה היא חידוש. כל שנה מביאה עימה משהו חדש שלא היה בשנה הקודמת. כל חודש, כל יום מביא עימו משהו חדש, משמעות אחרת. כל שעה וכך גם כל רגע חדש מביא עימו משמעות שונה וייחודית. בשורה של התחלה חדשה.

ומהו עניינה של ההתחדשות?

ההתחדשות מאפשרת שינוי, צמיחה, פריחה ולא תקיעות במה שכבר היה. החידוש נותן לנו תחושה שיכול להיות אחרת. גם אם נפלנו אלף פעמים, ניתן להתחיל מחדש. ההתחדשות מגבירה את התקווה, את החיות שמשהו יכול להשתנות.  היא מעוררת את תחושת הסיכוי, את האפשרות לשינוי. ולכן היא כל כך חשובה.

"השעבוד" לעבר מעכב ההתחדשות

אחד הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על הקושי להתחדש הוא העבר שלנו.

יש פעמים בהם אנו "סוחבים" איתנו חוויות, כישלונות, תחושות, רגשות ומחשבות מהעבר שמונעות ומפריעות ליצירת ההתחדשות הפנימית בנפשנו. אף על פי שאנו מנסים לחדש, העבר שוב מחזיר אותנו לתחושות שליליות קודמות. כיצד?

למשל, מישהי שיש לה זיכרונות מהעבר המבטאות תחושות של חוסר ערך עצמי. אם היא "סוחבת" עימה בהווה[1] את אותן התחושות, סביר להניח כי בכל דבר שהיא תנסה לעשות היא לא תצליח לעורר אצלה את תחושת ההתחדשות, כי תמיד ישנה התחושה הפנימית שמה שהיא תעשה זה לא שווה, כי היא הרי לא שווה... 

או גם למשל, אדם  שנכשל הרבה פעמים בדבר מסוים וכישלונות העבר גורמים לכך שהוא לא יאמין שהוא אכן יצליח. הוא לא מאמין באפשרות ליצור משהו חדש, בגלל מה שהיה  בעבר.

כאשר כישלונות העבר, חוויות העבר, אכזבות העבר משפיעות עלינו בחוזקה, ישנו סיכוי רב שהם יפריעו לנו ליצור שינוי והתחדשות בנפשנו.

אז מה עושים?

התחדשות היא משמעות

ההתחדשות העמוקה ביותר היא התחדשות שנובעת מנתינת משמעות. כל דבר שמחובר למשמעות שלו- יוצר התחדשות. כשאדם עושה מעשה  או עבודה כלשהי וחש את המשמעות של העבודה שלו, את החשיבות שלה- הוא יעשה אותה באופן מלא, שמח ומספק יותר. לעומתו אדם שעושה דבר מסוים אך הוא אינו מחובר למשמעות שלו או אולי להפך, חש שאין בכך משמעות- הוא מאבד את החידוש, הוא מאבד את תחושת החיות.

כל מצב קשה- יש בו עומק. יש בו טעם. גם אם איננו מבינים את הטעם, אנו מאמינים שהוא קיים, אנו מחפשים אותו. הטעם הזה- מחייה אותנו, גורם לנו להתבונן בדברים בצורה שונה. הוא יוצר חידוש, תזוזה בנפש. כשאנו מתבוננים בעבר ומנסים לתת לו פרשנות אחרת, בונה, מצמיחה וחיובית, אנו מאפשרים את תהליך ההתחדשות. את השחרור ואת ההתחלה החדשה.

כך גם לגבי כישלונות העבר. במקום להצטער ולהרגיש שאיננו מסוגלים, כדאי לחפש מה למדנו מזה, מה הבנו, במה גדלנו והתבגרנו? ניקח את הכישלון למקום אחר, עמוק יותר. מקום שמחפש את הלמידה וההתפתחות. את ההתבגרות והצמיחה. 

כך גם במהלך היומיום, כשאנו מרגישים כי משהו חסר, או שאיננו מצליחים להתחדש, שאנו תקועים או מיואשים- ננסה לתת משמעות שונה, פרשנות אחרת לדבר.

נחפש את המשמעות בהווה, ניתן לכך טעם, פרשנות אחרת. ההתבוננות הזו בעצמה- יוצרת חידוש, יוצרת חיים. היא מחייה את הדבר בשנית.

דבר נוסף- לעיתים לא צריך דוקא לחפש את המשמעות בדברים הקשים, כמו שרק כדאי לתת

יותר מקום לדברים החיוביים. לשים לב לתכונות הטובות שלנו, לשים לב ליופי שבבריאה. להתבונן בבריאות שלנו, להתבונן במשפחה שלנו. להתחבר ליופי של  השמים, ליופי של הפריחה.

להתבונן בטוב. ההסתכלות החיובית מעצימה את החיות שלנו, מעצימה את תחושת ההתחדשות.

טוב נותן תחושה של מרחב, של חיים, של קיום. הטוב מאפשר לנו להתחדש, להתקדם ולצמוח. 

האמונה בכוח ההתחדשות

ומעבר לכל אלו, אנו צריכים ליזכור ולהזכיר לעצמנו שוב ושוב כי עיקר ההתחדשות הוא בהבנה ובאמונה, שברגע זה ניתן להתחיל הכל מחדש. מהרגע הזה הכל יכול להיות אחרת! כל רגע, כל דקה, כל יום מביא עימו משמעות חדשה, עניין חדש. ועוד יותר מכך, כל שנה מביאה עימה בשורה חדשה לגמרי! לא משנה מה עשיתי, איך נפלתי ומה חטאתי- עכשיו אפשר להתחיל מחדש.

וזאת עניינה של התשובה, תיקון ושינוי שיכולים לקרות בכל רגע, כי כל רגע הוא רגע חדש אשר לא היה כמוהו. רגע המאפשר שינוי, חידוש וצמיחה. אנו רוצים צריכים לחזק את האמונה בכך.

יותר מכך, כשאנו עומדים בתחילתה של שנה חדשה, בזמן שבו העולם כולו מתחדש, ראוי וכדאי לנצל את הימים האלו ליצור שינוי, להתחיל מחדש, להתקדם ולצמוח. 

יהי רצון שנזכה לשנה מתוקה, שנה של טוב, של שפע, שמחה וגאולה שלמה.

 Otsarpnimi@gmail.com[1] לרוב זה בצורה לא מודעותהדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
ממש יפה! (לת)
אלמוני/ת (9/1/2010)
2.
ללא נושא
קורא אדוק מארה"ב (9/2/2010)
אני מאחל גם לכותבת ולכל המשפחה ובית ישראל שנה טובה ומתחדשת!
3.
תודה רבה!!!!!
אלמוני/ת (9/6/2010)
העלית לי חיוך על השפתיים!
יהיה רצון שנזכה להתחדשות ולחזרה בתשובה שלמה!

ונזכה לשכוח מהעבר, לעזוב את החטא באמת- גם מהמחשבה שלנו כדי שבאמת נצליח לא לחזור עליו שוב ולהתעודד ולא להיות ביאוש.


 
חפש