גלישה באתרים לא צנועים - פנייה של אמא (מיועד להורים ולמחנכים) - חלק ב´
סכנות האינטרנט ידועות לכל. איך להתייחס לבן/חבר/אח שנפל בזה? מה זה אומר עליו? האם האמון בו ´נשבר´? איך לגשת אליו ומה לומר לו? בעקבות שאלה של אמא מודאגת שהגיעה ל"חברים מקשיבים" כתבנו בחלק א´ כמה כיוונים עקרוניים. כעת נביא את מכתביהם האישיים של הנוגעים בדבר ועצות מעשיות
חברים מקשיבים

בחלק הראשון של המאמר דיברנו על כמה כיוונים עקרוניים להתמודדות עם הנושא. בחלק הזה אנו מביאים לפניכם את מכתבם של האמא ושל הבן שבזכותם נכתב המאמר הזה, וכן כמה עצות מעשיות.

 

המכתב של האמא:

"שלום לכם.

הבטחתי לעדכן אתכם בהתפתחות.  ובכן, ראשית, באמת שוב תודה על עצותיו הטובות של אריה – אני חושבת שהתמודדות במסגרת פרופורציות  ורגיעה  עשו באמת  את שלהם. על אף הדאגה הגדולה, החשש  לפגוע והמבוכה  שלי כאם, הדרך בה בחרתי הייתה לכתוב מכתב לבני. את המכתב אותו כתבתי  הגשתי לו לאחר כשבוע ימים כשהוא חזר לשבת חופשית מהישיבה. התגובה היתה מדהימה, כפי שאמרתי בדיוק, הבן המקסים שלי הפתיע אותי  באומץ ליבו ביושר  שלו ובמידות הטובות  שכנראה טבועות בו, ברוך ה'.

 

הגשתי לו את המכתב במעטפה סגורה כשישב לבד בחדרו וכשהיינו לבד בבית. לאחר  כשלושת רבעי שעה קראתי לו, והוא הגיע  עם עיניים דומעות ולב שבור. קיבלתי אותו בחיבוק גדול  - שרק הגביר את הבכי לגעיות בכייה ממש, עם  מילות צער וחרטה גדולה, והודאה  שלא האמנתי  שתבוא  בצורה הזו ומהר כל כך. המכתב עשה את שלו. המסר  נלמד מידית. לשמחתי, וכפי שאריה הציע,  ביררתי אם לא היו או ישנן הזדמנויות נוספות  לצפייה - אכן הצפייה היתה רק בבית ופעם אחת בלבד (אחת יותר מידי). הפתרונות שלו היו  חשובים,  מתוך ראיה בוגרת למדי ועם  אחריות  לעתיד.

 

חברים מקשיבים יקרים, אני  מבקשת לצרף כאן את המכתב אותו כתבתי לבני, כמובן אשמיט את השמות, בבקשה העבירו אותו הלאה, אולי  המכתב הזה ישמש מישהו  ויעזור במשהו . כפי שאני נעזרתי בכם אשמח לעזור לאחרים.

בנוסף אני גם מצרפת את  מכתבו של בני אלי, או בעצם פתק קטן אותו כתב לי מיד כשקראתי לו לשיחה  לאחר  שקרא את מכתבי.

ישר כח לכם.

אימא.

 

"בן יקר ואהוב שלי .

מעולם לא יצא לי לכתוב לך מכתב, אלא שהמכתב הפעם בא  לגשר על מבוכה שלי, כן אני מודה  גם הגדולים לפעמים נבוכים,  אני בטוחה שהמבוכה שלך  היא  הרבה יותר גדולה משלי, אך בשביל זה אני כאן ותמיד כאן בשבילך. ודווקא  בזמן הזה שהוא החשוב ביותר בחייך, הגיל המשמעותי הזה  שכולם קוראים לו גיל ההתבגרות.

 

אין לך מושג כמה  הרבה חשבתי עליך  לאחרונה וכמה אני בכלל חושבת עליך,  אתה יודע יפה מאוד כי הקשר שלי אליך הוא משהו יחיד ומיוחד, לא סתם אהבה של אימא לבן אלא  חיבור אמיתי לילד מקסים חכם נבון רגיש – וכל מה שעוד אפשר להוסיף כאן זה יהיה מתאים (האמן לי זה לא בגלל שאני אימא שלך אלא  משום שבאמת באמת  אתה  ילד מיוחד). יש לי זכות אמיתית שיש לי בן כמוך. לימדת  אותי הרבה דברים, תתפלא – ואני מודה לך על כך, עשית אותי אולי אימא יותר טובה יותר רגישה ואכפתית. לא שלא הייתי כזו, כמו שאתה יודע, אלא חשוב מאוד להיות יותר קשובים ולהשתפר מיום ליום. וכל ההקדמה הזו על מה ולמה ?? ודאי תשאל.

 

ובכן, ביום שישי שעבר  אמרתי לך שאני רוצה לשוחח איתך ואתה בחושים המחודדים והמיוחדים שלך מיד הבנת במה מדובר. יצאת מהר  לשבת מדריכים, אבל היה ברור לי שמצב הרוח שלך  לא היה כרגיל. שלחתי לך הודעה  שאני אוהבת אותך מאוד וקיוויתי שתתקשר אלי. לקראת כניסת שבת אמרת לי שבת שלום מהר מאוד וביקשת את אבא. הבנתי שקשה לך לדבר איתי ואולי אפילו חששת ואני מבינה את זה יפה מאוד.  במשך השבוע חשבתי הרבה וגם קצת התייעצתי  מה בעצם אני רוצה להגיד לך (וכמו שאתה שם לב גם עכשיו אני לא מצליחה להגיע ל"פואנטה" (לנקודה), אבל זה יגיע. יש משהו במכתב  שנותן לך להגיד ולכתוב כל מה שרק רוצים כי "הנייר סובל את הכל".  אם כך מה בעצם אני רוצה להגיד, ילד יקר וחביב שלי שום דבר לא משנה את אהבתי הרבה אליך,  ומתוך אהבה שכזו אני מרשה לעצמי לדבר איתך באופן גלוי כמה שניתן.

 

אתה הרי יודע שאני קצת מבינה  בתחום המחשבים, אני עצמי  מלמדת את בני גילך ויודעת יפה מאוד  על הסקרנות הכרוכה בגיל  הזה. מה לעשות, ילד יקר שלי, העולם מלא  ביצר  -  והיום אנחנו נמצאים במלחמה עם יצר  מסוג אחר לגמרי.  כל הטכנולוגיה החדשה הזו מזמנת לנו  את הטוב ואת הרע. וכל מה שעלינו לעשות הוא באמת באמת לשלוט. ולשלוט ביצר  בראש ובראשונה – הכנסנו את האינטרנט הביתה  אחרי הרבה מאוד  זמן והתלבטות לא קטנה, כאשר כולם מסביב כבר  היו עמוק בתוך. לא סתם לא רצינו כי באמת הנסיון הוא כזה גדול -  שקשה לעמוד בכך. ובכל זאת השנה לצורך הלימודים שלי ושל  אחותך אנחנו חייבים את המכשיר הזה.

 

וגם אתה  כמו רוב בני גילך  מתפתח באופן נורמלי לחלוטין וסקרן כמו כולם. אני ממש מבקשת שתדע  שאני מאוד סומכת עליך ועל תבונתך ועל השכל הישר שלך.  אני לגמרי במקרה רציתי להכנס לקובץ שכבר  נכנסתי אליו בעבר ואיכשהו נתקלתי בספריה שלך, של השירים פתחתי אותה  ומצאתי תמונות – האמת  ישר חשבתי שזו בודאי טעות, או שקפצו תמונות  ללא שליטה. אלא שבאמת רציתי להיות בטוחה ועל כן פשוט ניסתי פעם נוספת לפני שאני בכלל אומרת לך משהו. וראה  באמת  מאת ה'  ועם כל האהבה הזו שלי אליך רק אני בעצם יודעת. וברור לך וגם לי שהשיחה הזו כמו גם המכתב הזה היא ביני לבינך בלבד.

 

קצת בדקתי במקומות אחרים,  כן גם באינטרנט קיבלתי תשובות  דווקא מרבנים  שכבר כתבו על זה אתה לא היחיד ולא הראשון  כמו שאמרתי קודם לצערי, הכל זמין. ומה שנשאר הוא רק השליטה בייצר.

 

אז מה עושים??

כל כך התלבטתי באשר לעצות שלי, אבל כמו שאתה יודע  אני לא רק אימא אני גם יועצת במקצועי לבני נוער   ונושאים כאלו  נפלו תחת ידי לא פעם אחת, אז ככה שאני מדברת איתך גם מהניסיון המקצועי שלי ובנוסף גם התייעצתי בתחום הדתי  כדי שחס וחלילה לא אפגע בך בשום צורה שהיא.

 

אם כך, רציתי לכתוב לך  הרבה  דברים שאותם למדתי בעצמי השבוע – אבל אני את זה משאירה לשיחה אישית בינינו ובכלל אני מאמינה שלך יש  את התשובות הטובות ביותר.

 

מכל מקום רק דבר אחד  - שקראתי  ואני לא ממש זוכרת את המקור אתה בטח תדע :

"כאשר פוגע בך מנוול זה (ייצר הרע) משכהו לבית המדרש.

 

"סור מרע ועשה טוב" הדבר הראשון הוא סור מרע !! תנתק את עצמך מהמחשב ותנתק את המחשב ממך!!! ואח"כ עשה טוב תתחיל למלא את הראש בדברים חיוביים.

 

בזכות זה שיש לך עוצמה רוחנית גבוהה אז יש לך גם יצר הרע וזו תופעה טבעית ובריאה כי כך השם ברא אותך.   אני יודעת ומכירה  את  כוחותיך העצומים ואת היכולת שלך להוביל ולהנהיג ולהיות מודל לחיקוי לכל מי שנמצא מסביבך. ואין לזה שום קשר  לגלישה באתרים כאלה או אחרים. אתה עדיין אותו בן שלי – אלא ש....אמרו חכמינו "כל הגדול מחברו- יצרו גדול ממנו". אתה נתקלת  בתופעה נורמאלית וטבעית. ואתה יכול להתמודד !! כי כל מה שהוא בגדר הטבעי והנורמאלי הוא בשליטה שלך!!  השם נתן לך כוחות אדירים להתמודד עם כל מה שמזמנת הטכנולוגיה וגיל ההתבגרות , ולעמוד בזה בכבוד.

ולכן אהובי, יקירי, בן יקר ומקסים שלי אל לך ליפול ברוחך ואל לך להתייאש .
המשך ללמוד ותעלה מעלה מעלה במעלות המסילה הישרה היא מסילת הקדושה והטהרה.

אתה צריך להיות כל הזמן עסוק!!!!
בלימודים בתכנונים בקיום מצוות מעשיות בעשיית חסד בתפילה וכדומה . מחשבות רעות נכנסות כשהלב פנוי!!
כי "כשהבור ריק אז אין בו מים אבל יש בו נחשים ועקרבים"
אתה גדול !! גם בכך  שאתה שומר על עצמך עד עכשיו . אל תוותר לעצמך !! אל תיפול בעצת היצר הרע!! האמן בכוחותיך האדירים והעצומים!!

זכור:
החיים הם כמו באופניים :
כשקשה בחיים סימן שאתה נמצא בעליה.
כשקל בחיים סימן שאתה נמצא בירידה.
ואם את תעמד במקום ..... ח"ו תיפול.

לא תמיד רואים את ההצלחה בעיניים ובאותו רגע. זה לוקח זמן .בינתיים תמשיך לעבוד על עצמך בדרך שנראית לך שיכולה לפעול על האישיות שלך ובשום אופן אל תתייאש!!

בן יקר שלי אהוב נפשי, אני מכירה אותך ואת מבנה האישיות שלך  ואת סביבת חייך ממש טוב – הרי הקשר בינינו תמיד היה פתוח חם ואוהב (והוא ימשיך  ויתגבר  עוד יותר בעז"ה).


אם כך, הפתרון הוא בעבודה עצמית וחינוך האישיות הוא הפתרון
.
ובשביל זה צריך לרצות .כי נקודת הרצון היא הנקודה המרכזית ומי שרוצה -מצליח ומי שלא מצליח אז יש לו בעיה בנקודת הרצון.

יש לי רצון גדול להמשיך ולכתוב  אך באמת אשמח מאוד שתשתף אותי, תקרא את המכתב הזה והמסר החשוב והעיקרי שבו הוא – כי  אתה אהוב ורצוי,  והתופעה היא טבעית ונורמאלית, אך בידך השליטה. אין לי ספק קל שבקלים כי מכאן הדרך היא רק למעלה  לחיזוק האישיות המדהימה שלך. 

 

אוהבת אותך מאוד  מאוד

בני  היקר  אהוב נפשי חביב שלי.

אימא   

______________________
וזה המכתב שכתב לה הבן:

 

"אימא יקרה לי מאוד.

רציתי להודות לך מאוד מאוד שהיית בשבילי כאן, ושאכפת לך  ושאת דואגת לי ורוצה לעזור לי – אני מאוד מודה ומעריך.

אין לך מושג כמה חשבתי על זה לאחרונה וכמה שזה היה קשה לי – עם כל הניסיונות והיצרים שעומדים לי בדרך.   אבל אני צריך לדעת שיצרים זה לא רק דחפים, נפילות  ותאוות זה גם "כוחות" שצריך לעמוד בהם ולשלוט בצורה מוחלטת  ולא לאבד שליטה  ולקרוס חס ושלום אלא להיות חזק "לסור מן הרע ולעשות טוב"

אני קיבלתי על עצמי  כל מיני החלטות לעתיד  שבעז"ה  נעשה ונצליח.

תודה רבה  אימא

אוהב ומעריך מאוד

בנך אוהבך

 

____________________

לסיום, חשוב לנו לחתום את הדברים הללו גם בהמלצות טכניות להתגברות על הבעיה – התקנה של אינטרנט 'כשר' בבית. הרב אלישע אבינר שליט"א – כתב על כך בפינת החינוך בעלון "באהבה ואמונה" בשני חלקים. החלק הראשון כלל מכתבים של בני נוער שנפלו בעניין "מכתב להורים – הצילו!"- http://moreshet.co.il/alonparash/alon.asp?codeClient=64.

החלק השני כלל מכתב מראשי מוסדות חינוך על חשיבות העניין, והצעות לסדר היום – לגבי האופציות הטכניות הקיימות בשוק בנושא. אנו מביאים את הדברים כלשונם מתוך "פינת החינוך":

 

מכתב המשך להורים (ב)

עיקרה של העבודה החינוכית הוא להגביר את הטוב ולהרבות את האור, אבל לשם כך אין מנוס ממלחמה ברע ובחושך. העיקר הוא ה"עשה טוב", אבל לשם השגתו אנו נאלצים לעבור דרך ה"סור מרע". האינטרנט הוא כלי רחב שבו אור וחושך, טוב ורע, משמשים בו בעירבוביה. בני נוער רבים, טובים וישרים, נכשלים בו, נופלים ברע ונשברים. מתוך בושה, הם מהססים לפנות לעזרה, שוקעים בחושך ומתייסרים.

עלינו לחנך את בנינו ובנותינו לבחור בטוב ולמאוס ברע, לדבוק באור ולהתרחק מהחושך, להעצים את גבורת האיפוק שלהם, להעמיק את אמונתם ביכולת הבחירה שלהם ולהגביר את שליטתם העצמית. אבל לא די בכך. עלינו לאטום את החלונות הצופים אל הרע. לכן, אנחנו קוראים להורים להיעזר בפיתוחים הטכנולוגיים המבודדים את הטוב והרצוי המוצע באינטרנט ונועלים את הגישה אל הרע.

השיטה הראשונה, מסננת בצורה אוטומטית (על פי קודים מסויימים) את האתרים השליליים ביותר, פוסלת אותם ומונעת את הגישה אליהם.

השיטה השנייה, המומלצת יותר, מתירה את הכניסה רק לאתרים מאושרים שנבדקו בצורה קפדנית. קיימות מספר רמות מיוּן המאפשרות גמישוּת רבה בבחירת אתרי הגלישה ומעניקות להורים עצמם מרחב שימוש באינטרנט.

גם אִלו עלוּת ההתחברות לספקי האינטרנט הנ"ל היתה גבוהה לא היינו פטורים מכך, על אחת כמה וכמה כאשר תוספת העלוּת היא זניחה. ההשקעה הכספית מועטת, והרווח החינוכי, הנפשי והמוסרי, הוא מרובה. בריאותם הנפשית של בנינו ובנותינו עומדת בראש סולם העדיפויות שלנו, לכן לא נמעיט בכל השתדלות על מנת להבטיח אותה.

 

חתומים:

אלישע אבינר

הרב אברהם צוקרמן (ראש ישיבות בנ"ע, "כפר הרואה"), הרב איתן איזמן (ראש רשתות החינוך צביה ונועם), אחימן ינון (מנכ"ל "אור תורה").

ראשי ישיבות תיכוניות - הרבנים: אדרי מאיר ("נווה הרצוג", ניר גלים), אלמלם משה ("פרחי אהרון", חיפה), אידלס יעקב ("חיצים", איתמר), אנגל אברהם (יב"ע מירון), דור יצחק ("חורב", י-ם), ויסמן שמחה (ישיבת נועם, י-ם), ורד אמיר ("אדרת" בת-ים, חולון), חבשוש יגאל (אור תורה, רמות, י-ם), טויבר מאיר ("נתיב מאיר" י-ם), נריה יצחק ("אור עציון"), סופר יוסי (יב"ע נתניה), פירון שי (כפר גנים וישורון, פ"ת), פלח עדי ("אפיקי ארץ", אופקים), פרל בני ("בר אילן", ת"א), פרל נעם (סוסיא), קופמן יצחק (ישל"צ, י-ם).

ראשי אולפנות - הרבנים: ברי יואב (צביה, חיפה), גנז יאיר (נוה דקלים), גרינפלד אפריים (מפקח "צביה"), זיו ידידיה (צביה, בת ים), יעקבי יוסף ("דרכי נועם", פ"ת), מילס אריה ("השומרון", אלקנה), נוימן משה (בהר"ן), נמט בנצי (צביה ונועם), קליקשטיין יהודה ("זבולון", ראש העין), רביב שלמה (אשדוד), שמואלי צבי (ערד). - זיסמן מרים (צביה רחובות), פרץ בת שבע (נועם, עכו), קפלן רחל (צביה, מעלה אדומים), שלקובסקי סיסי (נוה רוחמה, י-ם).

 

היאך וכיצד? לא מדרש עיקר, אלא המעשה עיקר. במטרה להקל על המבקשים ליישם את "קול הקורא", להלן סקירת האפשרויות הקיימות בשוק.

השיטה הראשונה - סינון אתרים. העלות - תוספת 10 ש"ח לחודש. ניתנת להוספה בחבילת ההתקשרות לספק האינטרנט אצל כל הספקים. ניתן גם לקנות עצמאית תוכנת סינון שפותחה ע"י חברת SYMANTEC. שיטה זו תורמת תרומה חשובה אבל היא איננה מצליחה לחסום לגמרי.

השיטה השנייה - האתר של חברת "מורשת" הותיקה והמנוסה מבצע אותה. במצב של ברירת מחדל ניתן לגלוש רק באתרים שעברו את הבדיקה של חברת "מורשת". לאחר הסינון, נותר מרחב גלישה ענק (קיימות רמות שונות של גלישה). ראש המשפחה מקבל "קוד על" המאפשר לו גלישה פתוחה. העלות - תוספת של כ- 10 ש"ח לחודש. פרטים מלאים ניתן לקבל ישירות דרך חברת ACTCOM.CO.IL בטלפון: 1-800-300-123.

חברת "נתיב" פיתחה מוצר חדש הפועל מול כל ספקיות האינטרנט. שיטת החסימה בטוחה ביותר, ומתירה גלישה רק לאתרים שאושרו על ידי החברה, בתחומי חדשות, כלכלה ויהדות. בנוסף קיימות אופציות שונות לפי אופי הלקוח. חבילת ההתחברות מכילה גם דוא"ל. "נתיב" קיבלה אישור של הבית דין של הרב וואזנר, לשימוש לצורכי עסקים, ארגונים, חינוך והכשרה. פרטים מלאים ב: 1-700-50-80-81.

 

ואחרון חביב, כמה קישורים לתשובות נוספות שלנו בנושא הזה שיוכלו להועיל לכל המתמודדים עם העניין-

אח שלי נכנס לאתרים לא צנועים- http://www.kipa.co.il/noar/n_ask_show.asp?id=54263

כניסה לאתרים לא צנועים- http://www.kipa.co.il/noar/n_ask_show.asp?id=20459

תוכנה לחסימת אתרים מקולקלים- http://www.kipa.co.il/noar/n_ask_show.asp?id=51133

"בגלל רגע אחד..."- http://www.kipa.co.il/noar/n_show.asp?id=4846הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
וואו!
תמי (2/27/2005)
יישר כוח גדול לכם על פרסום המאמר החשוב הזה!
המכתב של האמא הוא גם כל כך מרגש! ממש יפה לראות איך אמא כותבת לבנה בצורה כל כך פתוחה ואוהבת!
שירבו כמותה בישראל!
2.
ללא נושא
אלמוני/ת (2/28/2005)
יישר כוח גדול על השיתוף
3.
תודה
אלמוני/ת (3/4/2005)
התרגשתי לקרוא את המכתב!
4.
לדעתי טעות
אחד לפני צבא (3/24/2005)
אישית אם היתי הבן שלה היתי נבוך מוות, ולא משנה אם זה היה מכתב או שיחה ישירה.
תני לילד שלך להתפתח לבד ולהבין שהוא עשה מעשה לא טוב או שפשוט הכי טוב תוציאי את האינטרנט בתואנה אחרת(כמו כן, גם הטלוויזיה שהיא מכשיר לא פחות גרוע), בגיל הזה הילדים מאוד רגישים להורים ולדעתי חשוב שלא לגלות קירבה גדולה מידי אל הילד כדי שלא ירגיש שההורים "נדבקים" אליו ויתרחק מהם.
5.
ל´´אחד לפני צבא´´
אלמונית (5/6/2005)
אין לך מושג כמה אתה טועה. מי שנכשל בזה, יודע ומבין טוב מאוד שצריל להפסיק, הוא גם נגעל מעצמו. אבל זה כל-כך קשה, וכל כך ממכר...
תאמין לי, עברתי את זה עם בן הזוג שלי. הכי טוב לשים את הדברים על השולחן בלי להתבייש, ולהציב תנאים.
והיה מחניך קדוש.
6.
איך להציל אותו...?
אחות מודאגת (10/19/2005)
אחי מבין במחשב יותר ממני ואם פתאום אני אוריד תוכנה לחסימת אתרים מקולקלים הוא ישר ישים לב (מה גם שאין לי מושג איך עושים את זה) ואם אני אבקש מההורים שלי שיעשו (דרך גיסי) הוא ימות מבושה ובנוסף אני בטוחה שהם יעדיפו לנתק את האינטרנט. מה לעשות? הוא גם בטוח ישים לב שאני יודעת כי מחקתי את התמונות הלא צנועות שמצאתי כי אני לא יכולה לשאת את המחשבה שהוא ימשיך לצפות בזה. שכחתי לציין כי אחי בן 14 ואני לא יודעת אם מאמרים מהסוג שראיתי באתר יתאימו לו כי בכל זאת הוא עדיין צעיר ולא מבין את החשיבות של העניין...
7.
יש אפשרויות נוספות
רונן מעצת נפש (12/1/2005)
בס"ד
מאוד התרגשתי לקרא את הדברים
וחשבתי שאם זה אפשרי עדיף שאבא ידבר בנושאים האלה עם בנו כי הוא יותר חי נושם ומבין את עומק הבעיה אפשר לשקף דרכי התמודדות עצמיים ומסר של הבנה יותר עמוקה לעניין. בנוסף לכך יש קו סיוע שעוזר לנערים, מתבגרים ומבוגרים בנושא זה. "עצת נפש" מספר טלפון 02-6541899
בהצלחה רבה מכל הלב לכל המתמודדים.
8.
הוראות יצרן היצר הרע
יצר הרע (2/7/2006)
יצר הרע הוא יצור שנברא עם תפקיד ויכולות נגישות לרבדים הכי פנימיים באדם גם כשהאדם ישן היצר הרע ער, הוא לכאורה יודע כל מה שמתכננים נגדו אבל הבורא בחסדו גילה לנו את כל מערכת ההפעלה של היצר הרע בקוד פתוח ויש לנו את היכולת לנטרל אותו ברמת האיתחול שלו, הבורא גילה לנו גם את כל הקוד הפתוח למערכת ההפעלה שלנו כבני אדם וכיהודים בפרט. יש לנו את היכולת לנטרל או להפעיל כל השפעה על פעולותינו ואפילו על מחשבותינו אפילו בתת ההכרה ואפילו בזמן שינה ובחלומות הלילה.

כמה דוגמאות:
1. בראתי יצר הרע בראתי לו תורה תבלין ועל ידי התורה הוא נימוח או מתפוצץ.
2. אבר קטן יש באדם משביעו רעב מרעיבו שבע. זו הוראת יצרן שעובדת בלי יוצא מהכלל תמיד ובכל אדם.

3. ולא נחם אלוקים דרך ארץ פלישתי כי קרוב הוא כי אמר אלוקים פן ינחם
העם בראותם מלחמה ושבו מצרימה.
שתי תובנות:
א. הבורא לעולם לא מעמיד אדם בניסיון שאינו יכול לעמוד בו.
ב. נסיונות צריך ועדיף לעקוף ולא לנסות להכנס לניסיוןלהילחם בו אם הוא לא הגיע מעצמו.
9.
ללא נושא
גיא (6/6/2006)
יש פיתרון מדהים! ישנה חברה חדשה שפיתחה אינטרנט שכל אתרי זימה,שיטנה,גיזענות ואלימות סגורים בפני המשתמש בצורה הרמטית וניתן לגלוש בשאר האתרים בצורה מפוקחת ובריאה אנ מחובר כמו כן ילדי ואני שקט ב100 אחוז לחברהקוראים ארט אוף נט טל-04-8430000
10.
בא בזמן...
אלמוני/ת (4/17/2008)
גמני נפלתי לפני כמ הימים וזה בא לי ממש טוב עכשיו.. מ מש חיזק... זה כ"כ קשה שפשוט יש אנשים שאין להם מו ש ג. . תמשיכו לקדש את ה´.. אתם אתר ת=ו=ת=ח=י!
11.
ללא נושא
אלמוני/ת (6/23/2010)
איך פורצים חסימת אתרים?
12.
batel123bar@gmail.com
אלמוני/ת (8/8/2014)
מצמררר...!!!
כל הכבוד לאמא על האכפתיות, הדאגה על הרצון והנכונות באמת לעזור לבן שלה.
יש לציין שהתחזקתי מאוד מדברי האמא וזה נתן לי כוחות להתגבר...
נראה לי שיש לפרסם את המכתב הזה כי לא כולם יודעים באמת למה אסור והמכתב הזה מסביר בצורה יפה ובהירה מאוד!
 
חפש