ארץ הרציחות הבלתי מוגבלות של אמריקה
מגונה היא התכונה לקפוץ ישר לתובנות בעוד הדם טרי אבל מאחר שאנחנו חיים בישראל ולא בניו זילנד, שם המלטת כבשה מסתיימת כאייטם ראשי בחדשות, סביר להניח שבשבוע הבא הטבח בעיר בעיר ניוטאון שבקונטיקט שמצא את מותם 27 אנשים מתוכם 20 ילדים ייתקל למרבה הכאב בממתינה מצד התקשורת ויתנחם בכתבת אמצע זניחה במקומון שכונתי.
אבינועם הרש, חברים מקשיבים

מגונה היא התכונה לקפוץ ישר לתובנות בעוד הדם טרי אבל מאחר שאנחנו חיים בישראל ולא בניו זילנד, שם המלטת כבשה מסתיימת כאייטם ראשי בחדשות, סביר להניח שבשבוע הבא הטבח בעיר בעיר ניוטאון שבקונטיקט שמצא את מותם 27 אנשים מתוכם 20 ילדים ייתקל למרבה הכאב בממתינה מצד התקשורת ויתנחם בכתבת אמצע זניחה במקומון שכונתי.

בדיוק שלשום ראיתי אותם ברחבת הכותל:

בני נוער אמריקאים שבאו לארץ במסגרת פרויקט 'תגלית'. ברוך ה' הם לא נראו ככאלו שמשהו או מישהו יכול להטריד אותם.

סך הכול יש להם הכול: חיים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, לא אוכלים פיצוצים פחד ואימה כמו כל נער ישראלי אחר בני גילם ועסוקים בעיקר בשאלה הקיומית והרת הגורל:

האם ללכת ולעשות את התואר שלהם במנהל עסקים בMIT  או שאולי בסוף ילכו שוב פעם על 'הרווארד' ויסתכנו במלחמות המים האימתניות על הדשא הירוק.

אחד מהם יצא לרגע מחוץ למעגל. ניצלתי את ההזדמנות ושאלתי אותו אם בראש שלו לעשות עלייה או שהוא בא רק לשנה אחת:

"אנחנו במקור מישראל. אח שלי עשה עלייה והתגייס לגולני. אבל ההורים שלי מתים מפחד ואני כנראה אחזור לארה"ב." סיפר לי ג'וש 

"מאיפה אתה?" שאלתי

"הארטפורד- קונטיקט" ענה לי "אתה יודע, ההורים שלי רגילים לשקט, לשלווה, הלב שלהם לא בנוי לכל הפחדים והמלחמות שיש בישראל".

איך ששמעתי את החדשות על הטבח שביצע אדם לנזה בן ה-20, שירה למוות באמו ומשם המשיך במסע ציד כשהוא מצויד בשלושה כלי נשק ואפוד מגן חשבתי על ג'וש ההורים הישראלים שלו והשלווה הפסטורלית שלהם שהופרה באחת.

"יותר אמריקאים נהרגו מירי בחצי שנה מאשר מטרור ב25 שנה" כתב  פרשן ה"ניו יורק טיימס" ניקולס קריסטוף

"הסיכוי שילדים בגילאי 5-14 בארה"ב יירצחו כתוצאה מירי גבוה פי 13 מילדים במדינות מפותחות אחרות" הוסיף דיוויד המנוויי, מומחה לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד  (מתוך Themarker)

נכון, הנוער בישראל חווה התבגרות מוקדמת בעל כורחו וחי עם מציאות יומיומית מורכבת וטעונה. כמעט אין נער שאין לו במשפחה או במעגל החברים הראשון שלו מישהו שחווה שכול או הרג כתוצאה ממציאות החיים הישראלית, אבל נראה, שמידי פעם, כשאנחנו מתחילים להתבלבל קצת ולחשוב שאולי אולי בכל זאת יש משהו בסיר הבשר האמריקאי אצל האומה שחרטה על דגלה את קידוש חיי הפרט והפכה את ההגבלה באשר היא למילה גסה, מגיע הסייקוז האמריקאי התורן שראה יותר מידי סרטים אלימים שנשפכים בטונות ובראש חוצות כחלק מתעשיית הסרטים המפלצתית של הוליווד ומסביר לנו בכל זאת, למה לא תמיד הדשא של השכן האמריקאי ירוק ובטוח יותר לגידול ילדים.

אין כאן חס וחלילה משום שמחה לאיד והלוואי שכל מקרי הרצח המזעזעים האלו היו נמנעים, אבל אם האוויר של ירושלים מסוגל ל'סינדרום' ירושלים,מסתבר שיש משהו באוויר האמריקאי שמסוגל ל'סינדרום הרוצח הפסיכופת התורן':

ביום שלישי, 20 באפריל 1999, התרחש בבית הספר התיכון קולומביין במחוז ג'פרסון שבקולורדו טבח נוסף כאשר  שני תלמידים בני-עשרה, אריק האריס ודילן קלבולד ירו למוות  ב12 תלמידים ומורה אחד.

ב16 באפריל 2007 בקמפוס אוניברסיטת 'וירגי'ניה טק בעיר בלקסבורג שבמדינת וירג'יניה ארה"ב רצח צ'ו סונג הוי סטודנט באוניברסיטה חמוש בשני אקדחים חצי אוטומטיים, 32 תלמידים ומרצים והתאבד בירייה.

 

ב20.07.12 רצח ג'יימס הולמס, 12 בני אדם בהקרנת הבכורה של באטמן בקולורדו, כשרכש  לא פחות 6,000 כדורי רובה. חבריו המופתעים ללימודים אמרו כי הם לא מאמינים שהוא מסוגל לרצוח: "הוא לא נראה כמו מישהו שעושה צרות".

אז אולי ישראל נראית כמקום בלתי בטוח בשביל הישראלים שירדו מכאן לגדל בו את הילדים שלהם ולעומתה ארה"ב מצטיירת כארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות שרק מחכה להגשים להם את החלום הירוק והשקט כמו למשל בית נאה בפרוורים הלבנים של ניוטאון בקונטיקט 

עד שאחת לכמה שנים מגיע הפריק הפסיכופת התורן ומראה לנו שבאמריקה כמו באמריקה:

כשהאסון תופס אותך בייבי, הוא תופס אותך ביגטיים.

 

לעילוי נשמת נוח פוזנר בן השש. וליתר תשע עשר הילדים ושבעת המבוגרים שנרצחו בדם קר.

המאמר יתפרסם בעולם קטןהדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
למה לשבח את א"י על חשבון מדינה אחרת?
אחת שאוהבת את המדינה (2/19/2013)
למה לשבח את ארץ ישראל על חשבוןמדינה אחרת? המדינה שלנו היא מקום מדהים בלי קשר למה שקורה בארצות אחרות. ולא קשה למצאו מקום יותר "שקט" מארץ ישראל, אתה בעצמך הבאת את הדוגמא של ניו זילנד. הכי קל זה לשלול ולבטל אנשים אחרים כדי לגרום לנו להיראות טוב.
 
חפש