לשיר לאלוקים בקול דממה דקה – מכתב אישי לאופיר בן שטרית
אז האמת היא אופיר שזה ממש לא הולך להיות עוד אחד מטורי ההטפה או הסגידה שהושפרצו עלייך בזמן האחרון. לא, אני לא הולך לחלק לך ציונים ולהגיד לך שהחלטתך להופיע בתוכנית הריאליטי ´דה וייס´ שמשודרת בפריים טיים ולשיר בה עם קול המלאכים שלך לפני כל האומה היא חילול ה´ הגדול ביותר שנעשה כאן מאז מלחמת העולם השנייה ופרעות תרפ"ט לא כולל כמובן ההפסד הביזיוני של נבחרת ישראל לאוסטריה במוקדמות גביע העולם.
אבינעם הרש, חברים מקשיבים

היי  אופיר, מה שלומך?

כשתקראי את המכתב הזה, בטח תשאלי את עצמך 'מה הוא רוצה' ו'מה את בכלל קשורה לטור בעלון הרבנים של צהר?'.

כאילו, מאז שאביב גפן הגדול פרס עלייך את חסותו בתור המנטור שלך, את רגילה להיות מוזכרת ב'מקו' ב וב'נענע', ב'עכבר העיר' ו'פנאי פלוס', אז מה לעזאזל רוצים ממך במקום כזה?

אז האמת היא אופיר שזה ממש לא הולך להיות עוד אחד מטורי ההטפה או הסגידה שהושפרצו עלייך בזמן האחרון.

לא, אני לא הולך לחלק לך ציונים ולהגיד לך שהחלטתך להופיע בתוכנית הריאליטי 'דה וייס' שמשודרת בפריים טיים ולשיר בה עם קול המלאכים שלך לפני כל האומה היא חילול ה' הגדול ביותר שנעשה כאן מאז מלחמת העולם השנייה ופרעות תרפ"ט לא כולל כמובן ההפסד הביזיוני של נבחרת ישראל לאוסטריה במוקדמות גביע העולם.

מצד שני, אני גם לא הולך לסגוד לך בטור הלל תחת הכותרת 'שירי, אופיר שירי', שהתפרסמה ב-NRG    יהדות ולהפוך אותך ללפיד שהדליק את מרד אביב הנעורים של בנות הציונות הדתית המדוכאות תוך החפצתך לרוזה פארקס הדתייה והתעלמות מהפרט השולי והזניח שאף אחד לא טרח לשאול אותך האם את בכלל מוכנה לקחת צד בפולמוס שהתעורר בעקבות ההחלטה שלך.

אז לא אופיר, זה לא הולך להיות אחד מהטורים האלו בגלל סיבה פשוטה:

אף פעם לא התמודדתי בתוכנית ריאליטי וגם בהתמודדות היחידה שהלכתי בה עד הסוף בגן אלישבע, הודחתי כבר על ההתחלה בטענה שהקול שלי מסוכן לציבור על גבול מפגע אקולוגי חמור.

למען האמת אני גם לא יודע איך זה לקום יום אחד בבוקר ולגלות שמדינה שלמה פתאום מעריצה אותי וחושבת שאני הולך להיות 'נינט טייב' הבאה, עם כל גלי האהבה והחום המלווים בכך, עם כל רוחות התקשורת המלטפות והמפנקות שרק רוצים לשמוע ממך: 'איך זה יכול להיות שלמרות שהגעת רחמנא ליצלן מהציבור החשוך והדתי, עדיין הצלחת לשאת חן בעיני אביב העמים ולהיקרא למלכות בידי המנטור המהולל, תגידי אופיר, באמת האמנת שכל הטוב הזה ייפול עלייך ככה?'.

מבחינתי המשפט שאמרו לנו כבר חז"ל: 'אל תדון את חבריך עד שתגיע למקומו' הוא הרבה יותר מאמרה יפה. ובגלל שלא הגעתי למקומך, אז מי אני ומה אני שאדון אותך.

אבל בגלל שאני יודע שמנהל האולפנה שלך שהחליט להשעות אותך לשבועיים כן קורא את העלון הזה, רציתי אופיר, לחשוב איתך ביחד על כמה נקודות שיכולות לעלות מכל הסיפור הזה.

את אוהבת לשיר, את מרגישה שזה הייעוד שלך בעולם, ייתכן ובצדק לגמרי שגם כיף לך עם כל ההילה מסביב, אבל לא יודע כמה את נהנית מכל הפרשייה הזו שנקשרה בשמך ושהתפוצצה בצורה חזקה כל כך וגרמה לחילוקי דעות בתור הציבור שלנו כמו גם בתור המושב שלך.

מבחינתך היית מוותרת בשמחה על התענוג הזה. רק שיתנו לך לשיר ויעזבו אותך בשקט.

מה לך ולפולמוסים טרחניים של פמיניזם ופוסט מודרנה?

ראיתי גם אופיר בוידאו שלך איך דברת לפני כל עם ישראל על חשבון נפש וכמה שחשוב לעשות אותו לפני שהולכים לישון וראיתי גדלות ומודעות עצמית במובן הכי גדול ופשוט של המילה.

בחיי, אני מכיר הרבה ביינישים שגם אחרי כמה שנים טובות בישיבה לא השכילו להצמיח פרומיל מתודעת המוסר שדברת עליה בדקה וחצי בוידאו שלך.

וחשבתי לעצמי, יכול להיות אופיר, שאולי אולי, את לא באמת מודעת לכך שהפכת לאייקון ולדמות עבור אלפי בנות שמסתכלות עלייך ורואות את הגשמת החלומות שלהם אם בשירה, אם במחול ובתיאטרון דרכך ודרך קבלת ההחלטות שלך?

ראיתי בוידאו נערה שאוהבת את הקב"ה לא פחות משהיא אוהבת את השירה שלה והיא לא מבינה למה שתי האהבות האלו צריכים להתנגש ביחד? הרי הקב"ה, אבאל'ה, בוודאי רוצה שתהיי מאושרת ותממשי את כל החלומות שלך הכי רחוק שאפשר, אז דווקא על ההופעה שלך ב'דה וויס' העולם ייחרב?

ואני חושב אופיר, שאת חושבת כל כך נכון וישר והקב"ה באמת רוצה שתהיי שמחה עד הסוף.

שתממשי עד הסוף את המתנה הגדולה שהוא הביא לך ולא רק זה, אלא שאם לא תשמחי ותהני את הבריות מהקול היפה שלך, אולי אחר כך יבואו אלייך בתלונות על זה שלא גרמת לעוד אנשים להנות מהמתנה שקבלת.

אבל אולי אופיר, אולי משהו ואני חושב בקול, התפספס כאן בדרך.

אולי את עם התמימות הנפלאה שלך, עם היושר המובנה והטבעי שלך, עם האהבה שלך לשירה ולאומנות המלאכים הזו, את באמת מבינה שכבר מזמן לא מדובר כאן בעוד הופעה של נערה דתייה שמוותרת על עקרונות הלכתיים שמלכתחילה היא אף פעם לא הבינה בשביל מה צריכים אותם בכלל.

אולי את לא מבינה שהפכת כאן לסמל, ממש כמו ג'קי, עוד כוכבת ריאליטי דתייה שהקריבה את חלום הגמר שלה ב'מסטר שף' ולמרות זאת לא הסכימה לבשל קינוח חלבי אחרי המנה הבשרית שהגישה בשביל לא להכשיל את השופטים "כי זה העיקרון שלי ואני לא מוכנה לוותר עליו גם אם זה יעלה לי במחיר הגמר".

תיכנסי לאינטרנט אופיר ותגלי ותגעלי לראות איך הפכת לקרדום ולדמות בידי הצדדים השונים של הציונות הדתית שמנסים לנגח בו אחד את השני ומביאים אותך, אופיר, בתוך הראיה שלהם.

הליברלים ישירו לך שירי הלל, השמרנים ישעו אותך לשבועיים למען יראו וייראו ורק את אופיר בן שטרית, נערה דתייה מבית טוב עם קול של מלאכים שאוהבת, באמת שאוהבת את הקב"ה ואת השירה לא מבינה איך היא בכלל קשורה לכל הגועל נפש הזה שמסביב.

להבדיל ממועצת החכמים ומחברי הפרלמנט של שאולי, אני לרגע אחד לא מתיימר לתת לך עצות, אולי רק אחת קטנה:

לכי למקום שקט, נסי להתנתק מהכול למשך שעה ותחשבי על השורה הבאה:

ההופעה שלך ב'דה וויס' כבר לא קשורה אופיר למימוש החלום האישי שלך ולהגשמת המתנה הגדולה שאלוקים נתן לך.

ההופעה שלך נהייתה דבר הרבה יותר גדול וכללי: אלפי תגובות, עשרות טורים, פולמוסים ופורומים מראים שנהפכת משום מה, לסמל בין התנגשות ההלכה הכובלת כביכול של הקב"ה לבין מימוש החופש והיצירה.

וגם אם מצד האמת את יודעת שאין כאן באמת התנגשות והקב"ה שאת כל כך אוהבת רוצה אותך קודם כל שמחה ומאושרת לפחות בוא נגיד להבדיל כמו, אביב גפן, זה כבר לא משנה:

כי כל עם ישראל, אלפי בנות דתיות כמוך, כל התקשורת, כולם צופים בך ומחכים לראות

מה תעשה אופיר בן שטרית.

נערה דתייה שרק אהבה את האלוקים שלה ורצתה, כל כך רצתה, לשיר לכבודו.

גם מתוך החול יגלה הקודש, גם מתוך החופש הפרוץ יבוא העול האהוב, זו תהיה הפליאה הגדולה של חזון הגאולה" ~ אורות התשובה יז

אבינועם

אבינועם הרש, רכז הדרכה במדרשת עמיעד.

תגובות והארות יתקבלו בברכה במייל:

Avinoam811@gmail.com

 הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
ללא נושא
אלמוני/ת (2/9/2013)
באמת לא מבינה את העיניין..
לא מכירה כמעט בנים ששומרים על קול באישה ולא שומעים שירת נשים, לעומת זאת מן הנשים זה יותר ממצופה,זה ברור לנו.. למה??
2.
ללא נושא
אלמוני/ת (2/9/2013)
שלום כבוד הרב,
מבחינת ההלכה אסור לגבר לשמוע קול אישה.
אז מה קרה כאן?
ראיתי שכתבת ששמעת את שירתה של אופיר?
3.
אוי, איזה מאמר מדהים. (לת)
אחת (2/14/2013)
4.
ללא נושא
אלמוני/ת (6/20/2013)
אבינועם, חדל קשקשת. אם עקרונות ההלכה ואלוקים היו באמת חשובים לה, היא היתה טורחת לברר את עינין השירה לפני גברים לעומק. אבל אלוקים ודרישותיו ממנה , לא באמת מעניינים אותה כך שהיא עושה מה שמתאים לה ,ויש לה כביכול ׳שאלות׳ על אלוקים והיתממות מכוונת.ככה זה : כשהתאוות עולות לראש, אין שאלות רק תרוצים....
 
חפש