עשרת הדברות לחופש הגדול
קבלו עשרה טיפים שישדרגו לכם את הקיץ הזה ויעזרו להוציא את המקסימום מהחודשיים הבאים
הרב יוני לביא, חברים מקשיבים

1. 'לזרום' זה טוב לשעתיים, לא לחודשיים. חופש איכותי הוא חופש מתוכנן. כשלא עובדים בשיטה הזו שבועות שלמים עלולים לזלוג מבין האצבעות מבלי שהרגשת.

שבו עם עצמכם וכתבו על דף לפחות עשרה דברים שהייתם רוצים להספיק החופש. כעת אפשר לגבש תוכנית מעשית שתוריד את החלומות למציאות. הטוב ביותר הוא לבנות ממש לוח חופש ולשבץ בו את הכול. 40% יישום נחשב הצלחה ואתם תסיימו את החופש אחרת לגמרי.

 

2. המבדיל בין יום ובין לילה –יש חבר'ה שבחופש הגדול ברוגז עם השמש והשעון. קשה להבחין אצלם מתי יום ומתי לילה. כפי שכולנו חווינו על בשרנו יום שמתחיל בהנחת תפילין במנחה לא הולך להתקדם מי יודע מה. הכול נגרר אחר-כך באנרגיות נמוכות. ואז בערב אתה לא מרגיש עייף, שוב הולך לישון מאוחר, וחוזר חלילה. לא אמרנו שצריך להתעקש על ותיקין, אבל כדאי להתחיל את היום בשעה נורמאלית, ומותר גם לגמור אותו כשאתה עייף ולא להתעקש לסחוב סתם עוד שעה כי עכשיו רק אחת-עשרה, ולא נעים לך ללכת לישון בחופש בשעה כזו.

 

3. אלוקים ואני – בשונה מאיתנו אלוקים לא יוצא לחופש ביולי-אוגוסט. הוא נמצא שם כל השנה. התפילההיא המסגרת המינימאלית של הקשר איתו. זה נכון לבנים שבינינו, שטורחים ללכת למניין, אך לא פחות מזה לבנות. כנ"ל לגבי לימוד תורה. זה הזמן לפתוח ספר למרות שאין שום מתכונת באופק. יותר משחשוב האורך, חשובה הקביעות. חמש דקות של לימוד מבחירה שוות יותר משעתיים בשביל הציוּן.

 

4. טלוויזיה ומחשב – גם אם לא תאמינו למחקרים שבכל שעת צפייה בטלוויזיה מתים עוד 5,000 תאים במוח, המינימום המתבקש הוא לפחות לשלוט על הזמן, ולא פחות חשוב מזה – על התוכן. מעבר לכלל הברזל שחייבים בבית אינטרנט מוגן, בן אדם רציני קובע לעצמו מראש גבולות. כמה שעות ביום אני רוצה להקדיש למחשב? מה יעזור לי לעמוד בזה? מה ישמור עלי מלהגיע למקומות שאתחרט עליהם לאחר מכן?

 

5. כיבוד הורים - הניסיון הכי גדול של החופש. הרבה זמן עם ההורים בבית, עלול להוביל להתנגשויות. לא חסרות סיבות. אין ברירה אלא לקחת נשימה עמוקה ולהתאזר בסבלנות. לזכור שגם כשאנחנו מבלים בחופש, רוב ההורים שלנו עדיין עובדים כהורים במשרה מלאה – מימון, חינוך וכו'. והעבודה הכי חשובה – הם אוהבים אותנו תמיד ובלי תנאי, וכמו שכולנו יודעים זה לא תמיד קל. שיחה שיחה פתוחה עושה עבודה טובה לחלק גדול מאוד מהבעיות.

 

6. 'העבודה היא חיינו' מומלץ מאוד למצוא עבודה ואפילו לזמן קצר. אין כמו להוציא אנרגיה על דבר חיובי, וקצת כסף בארנק אף פעם לא הזיק לבן-אדם.

 

7. תמיד ידענו שאתה כישרוני - זוכר את כל הדברים שתמיד רצית לדעת לעשות אבל אמרת שאין לך זמן - לנגן, לשיר, לרקוד, לכתוב שירים, סיפורים.... זו ההזדמנות. שמועות עקשניות גם טוענות שקיים עולם שלם מחוץ לפייסבוק.

 

8. זיעה זה טוב – הקיץ הוא זמן מצוין לחלץ עצמות. כדורסל, שחיה, אופניים, ריצה. ולא שכחנו את ארץ ישראל היפה שמזמינה אותנו להכיר אותה דרך הרגליים.

 

9. "סבתא הגעתי לבקר" – כל השנה אנחנו מאוד עסוקים (או לפחות משדרים ככה כלפי חוץ). עכשיו נגמרו התירוצים. אחיך הקטן קצת יהיה בשוק, אבל מה דעתך להציע לו לשחק איתו במשהו שהוא אוהב, לבקר את סבא וסבתא ("או, רוני, כמה גדלת מאז שהיית אצלינו בפסח...") ולמתקדמים - לִפְנוֹת לאמא ולהציע עזרה בעבודות הבית ("רוני. אתה בטוח שאתה מרגיש טוב?...").

 

10. והדיבר הפולני –"ונשמרתם לנפשותיכם". החיים יותר מידי יקרים בשביל לגמור אותם בגלל שטויות מטופשות - טרמפים מסוכנים, טיולים בלי אחריות, להיפגש עם מישהו שהכרתם ברשת, נהיגה בלי רישיון וכדו'. אתם חשובים לנו, שמרו על עצמכם.

 

 

המאמר המלא יפורסם ב'עולם קטן'הדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
1.
ללא נושא
אלמוני/ת (6/30/2013)
כל כבוד!!זה אחד הדברים!!
2.
תודה
אלחי (7/16/2015)
תודה רבה! ממש עוזר.
 
חפש